Nicusor Dan: "Multi cetateni isi doresc in continuare o guvernare tehnocrata, pe care USR o va sprijini"

61828338

Presedintele Uniunii Salvati Romania (USR), Nicusor Dan, spune ca formatiunea sa va sprijini o guvernare tehnocrata.

"PNL crede ca vremea tehnocratilor a trecut, USR afirma ca abia incepe. Guvernele politice au esuat in transparentizarea actului administrativ, au politizat pana la sufocare administratia publica, in jurul lor au inflorit coruptia si clientelismul.

Guvernul Ciolos nu e perfect, dar a inceput cu adevarat reforma administratiei, a dat sens consultarii publice, a adus profesionisti in fruntea si in interiorul ministerelor. Am afirmat ca multi dintre ministrii cabinetului Ciolos, insusi premierul, se potrivesc profilului de membru USR. Daca vechile partide nu-i vor, multi cetateni isi doresc in continuare o guvernare tehnocrata pe care USR o va sprijini", a scris Nicusor Dan sambata pe Facebook, conform Agerpres.

Nicusor Dan face referire la o declaratie a copresedintelui PNL Vasile Blaga, in care acesta sustine ca guvernul tehnocrat a fost o necesitate, dar ca isi arata limitele si este nevoie de un guvern politic.

''Guvernul tehnocrat a fost o necesitate. Nu puteam noi, PNL, sa fim la Putere trecand peste cadavre (...). Si noi, si PSD am sustinut acest guvern. Evident ca, din primul moment, in stil propriu, PSD s-a dezis de el. Dar, pe de alta parte, si guvernul tehnocrat isi arata limitele. De aceea este nevoie de un guvern politic'', le-a spus Blaga, vineri, participantilor la scoala politica a Tineretului National Liberal de la Eforie Nord.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Victor Ponta are liber la declaratii, a decis Instanta Suprema. Pe cine a vizitat vineri seara fostul premier

Fostul sef al Guvernului si al PSD are voie sa isi comenteze public dosarul, a decis ICCJ - dar nu scapa de vizitele la politie.

Premierul Ciolos a comentat pe Facebook celebra poza din avion. "Nici eu nu sunt confortabil cu toata discutia asta"

 La 3 zile dupa ce Dacian Ciolos a fost fotografiat intr-o cursa de linie a Tarom spre Munchen, unde a calatorit la clasa Economic, imaginea inca starneste controverse.

Klaus Iohannis se duce la Berlin. Presedintele Romaniei se vede cu Angela Merkel, cu premierul Belgiei si cel de Luxemburg

Presedintele Klaus Iohannis va participa vineri, la Berlin, la o intalnire de lucru cu cancelarul german Angela Merkel, cu premierul Belgiei, Charles Michel, si cu premierul Marelui Ducat de Luxemburg, Xavier Bettel.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.