Nicolae Ciucă: Avem peste 90 de miliarde de euro la dispoziţie pentru dezvoltarea şi modernizarea României

Nicolae Ciucă
Agerpres

Preşedintele PNL, premierul Nicolae Ciucă, a prezentat, joi, un bilanţ al guvernării la şase luni de la preluarea mandatului, afirmând că "pas cu pas" se ating rezultatele propuse.

"În primele şase luni de guvernare am demarat acţiuni concrete pentru realizarea tuturor obiectivelor din programul de guvernare. Pas cu pas ne apropiem de atingerea rezultatelor propuse, multe dintre acestea fiind obţinute prin eforturile Guvernului şi implicit ale ministerelor, care au lucrat intens în ultimele luni pentru a nu irosi şansele unice pe care România le are în acest moment pentru a se dezvolta şi a se moderniza", a spus Ciucă, la Liga Aleşilor Locali ai PNL, care se desfăşoară la Poiana Braşov.

El a precizat că a amânat cu o lună evaluarea miniştrilor şi a secretarilor de stat, pentru finalul lunii iunie, când trebuie prezentate toate jaloanele şi ţintele asumate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pentru semestrul I. "Îndeplinirea acestora (...) reprezintă un indicator important în evaluarea performanţelor şi competenţelor miniştrilor şi secretarilor de stat", a explicat premierul.

Potrivit acestuia, la şase luni de la preluarea guvernării, România are "cea mai mare" creştere economică din UE şi peste 90 de miliarde de euro la dispoziţie pentru dezvoltare şi modernizare.

"România este o ţară sigură, cu cele mai puternice garanţii de securitate care se dovedesc a fi cu atât mai importante cu cât la graniţa noastră invazia militară rusă a generat un război devastator. Această siguranţă de care ne bucurăm în acest moment, în care criza generată de războiul ilegal şi neprovocat generat de Federaţia Rusă împotriva Ucrainei este în deplină desfăşurare, garanţia ne este conferită de apartenenţa la Alianţa Nord-Atlantică şi UE şi de Parteneriatul strategic cu SUA, ceea ce oferă ţării noastre protecţia teritoriului, a economiei şi, mai ales, a cetăţenilor", a transmis Nicolae Ciucă.

Citește și
ilie bolojan
Guvernul a stabilit primele 17 companii care intră în procesul de reformă. Care sunt firmele

El a amintit şi măsurile luate prin pachetul "Sprijin pentru România".

"În această perioadă dificilă pentru România în care avem suprapuse criza sanitară, criza energetică şi conflictul militar de la graniţa ţării noastre, Guvernul pe care îl conduc a oferit românilor pachetele de măsuri ce au menirea de a face posibilă atât continuarea investiţiilor, cât şi protejarea celor vulnerabili afectaţi de creşterea preţurilor", a afirmat premierul.

Ciucă a completat că principala preocupare sunt investiţiile, iar în şedinţa de guvern de joi a fost aprobată ultima OUG care asigură Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene posibilitatea ca nu mai târziu de 31 mai să înainteze prima cerere de accesare a fondurilor europene. "Facilităm venirea în ţară a încă aproape 3 miliarde de euro", a spus prim-ministrul.

El a susţinut că Guvernul a crescut ritmul de absorbţie a fondurilor europene cu 7%, iar prin Programul "Anghel Saligny" este vizată extinderea reţelelor de apă şi canal, existând peste 2.000 de cereri în analiză.

Ciucă a menţionat, totodată, gestionarea "eficientă" a pandemiei de COVID-19.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Guvernul a stabilit primele 17 companii care intră în procesul de reformă. Care sunt firmele
Guvernul a stabilit primele 17 companii care intră în procesul de reformă. Care sunt firmele

Premierul a anunțat vineri, după ședința de Guvern, că Executivul începe reforma companiilor de stat.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.

Ilie Bolojan a anunțat că, până în august 2026, România trebuie să absoarbă 10 miliarde de euro din PNRR. Planul premierului
Ilie Bolojan a anunțat că, până în august 2026, România trebuie să absoarbă 10 miliarde de euro din PNRR. Planul premierului

Guvernul a adoptat, vineri, ordonanţa de urgenţă privind accelerarea absorbţiei fondurilor europene pe componenta de PNRR, a anunţat premierul Ilie Bolojan.

 

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.