Negocierile pentru un nou acord. Basescu primeste la Cotroceni delegatia comuna a FMI, CE si BC

61357101

Presedintele Traian Basescu va primi, vineri dupa-amiaza, la Palatul Cotroceni, delegatia comuna a Fondului Monetar International, a Comisiei Europene si a Bancii Mondiale, anunta Administratia Prezidentiala.

Potrivit anuntului, intalnirea are loc de la ora 15:30.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, la intalnirea cu directorul general al FMI, Christine Lagarde, ca Romania are nevoie sa fie asistata inca doi ani, aratand ca tara noastra a reusit sa finalizeze al doilea acord cu FMI, desi au fost cateva probleme, dar au fost depasite.

"Am reusit sa finalizam al doilea acord cu FMI. Sa fim cinstiti, au fost cateva probleme, dar cu bunavointa tuturor acordul a fost finalizat. Acum trebuie sa pornim unul nou", a afirmat Basescu la inceputul intalnirii cu directorul FMI.

Basescu a spus ca are cateva idei privind un nou acord cu FMI, aratand ca in prezent Romania este pe drumul cel bun in privinta macrostabilitatii economice, dar nu este definitiv consolidata si trebuie lucrat din greu pentru a mentine aceasta macrostabilitate.

"Uitandu-ma pe cifre, pot constata ca decizii populiste pot sa dezechilibreze Romania si aceasta tendinta exista in acest moment in Romania", a afirmat Traian Basescu.

El a spus ca sistemul de sanatate trebuie sa fie o prioritate, aratand ca la inceputul anilor 2000 bugetul pe sanatate era de un miliard de lei, iar acum este de cinci miliarde, dar asistenta pe sanatate s-a diminuat din punctul de vedere al calitatii.

"Se intampla ceva cu banii introdusi in sistem, trebuie sa privim cu atentie acest exod", a adaugat Traian Basescu.

Cel mai recent acord al Romaniei cu FMI si UE, in valoare de 5 miliarde de euro, a fost tratat de autoritatile romane ca preventiv, fara sa fie trase fonduri, dupa o intelegere de tip stand-byde circa 13 miliarde de euro semnata in 2009 si finalizata in 2011.

Ultimul acord a fost parafat in primavara anului 2011, in continuarea acordului inceput in 2009, si trebuia sa se incheie in martie 2013. Board-ul FMI a aprobat in martie cererea autoritatilor romane de extindere cu trei luni a acordului, pana la sfarstul lunii iunie, astfel incat Guvernul sa aiba timp sa reduca arieratele si sa adopte masuri de imbunatire a managementului companiilor de stat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Traian Basescu, in vizita la Chisinau: Cand termin mandatul de presedinte, vin aici sa ma spovedesc

Presedintele Traian Basescu a fost primit miercuri dimineata de omologul moldovean Nicolae Timofti.

Relu Fenechiu, refuzat din nou de judecatori. Proba din Dosarul Transformatorul pe care o contesta

Relu Fenechiu contesta cea mai importanta proba a acuzarii, care i-a adus condamnarea la 5 ani de inchisoare in dosarul Transformatorul: raportul Garzii Financiare, care a stabilit prejudiciul si despre care fostul ministru spune ca e incorect si ilegal.

Ponta: "Presedintele a spus ca se mai gandeste daca il accepta pe Silaghi la Transporturi"

Ovidiu Silaghieste propunerea liberalilor pentru sefia ministerului Transporturilor, in locul lui Relu Fenechiu.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.