Korodi: UDMR n-ar trebui să intre la guvernare dacă moțiunea de cenzură e adoptată

62057887
Agerpres

Liderul deputaţilor UDMR, Attila Korodi, a declarat miercuri că Uniunea nu ar trebui să intre la guvernare dacă trece moţiunea de cenzură, dar că o decizie în acest sens nu a fost luată în partid.

"N-am discutat lucrul acesta (intrarea UDMR la guvernare - n.r.). Punctul meu de vedere personal este că n-ar trebui să intrăm, dar o decizie a UDMR nu a fost luată şi nici nu s-a discutat. Eu cred că o perioadă pe care poate să şi-o asume cu celeritate PNL şi pe care putem să o sprijinim, în care echipa guvernamentală poate să conlucreze bine, asta înseamnă că nu sunt din toate partidele politice din Opoziţie, poate să fie o soluţie mai eficientă pentru perioada aceasta", a spus el, la RFI, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă va intra UDMR la guvernare după alegerile parlamentare de anul viitor, Attila Korodi a pledat pentru o alianţă. "Am fi deschişi pentru a discuta cu partidele de Opoziţie o alianţă, dar din nou este punctul meu de vedere", a arătat deputatul UDMR.

Acesta a amintit decizia luată de UDMR de a vota în bloc moţiunea de cenzură, pe care o consideră un "semn pozitiv", pentru că este nevoie de schimbare.

"E un semn pozitiv şi depinde de seriozitatea celor care şi-au asumat prin semnătură sprijinirea acestei moţiuni şi nu vorbesc neapărat de partide politice, cât de fiecare parlamentar în parte, dacă moţiunea poate să treacă sau nu. Luni se va depune moţiunea de cenzură, aşa arată datele. De acolo începe o săptămână de foc şi sunt convins că şi partidele de guvernământ vor încerca prin toate mijloacele politice să blocheze un vot majoritar pentru moţiunea de cenzură.

Nu am semne de întrebare, dar raţionamentul meu spune că în politica românească foarte multe lucruri se pot întâmpla. (...) Niciodată UDMR, în ultimii 30 de ani de când este în politică, nu s-a dezis de cuvântul dat. Grupul UDMR va vota în bloc pentru moţiunea de cenzură", a precizat Korodi.

Potrivit acestuia, important este ca prima săptămână după depunerea moţiunii de cenzură să fie coordonată corect de PNL.

"Să reuşească să construiască un guvern fără ambiţii foarte mari (PNL - n.r.), un guvern care se focalizează pe o guvernare optimă pentru un an de zile, să reuşească să coaguleze cât mai multe forţe politice. Şi chiar dacă va fi un guvern minoritar, să poată să ducă mai departe această misiune. Este nevoie de o schimbare şi schimbarea o pot da ei (liberalii - n.r.), pentru că şi-au asumat lucrul acesta. Câte partide vor face parte din guvern - e prea devreme să vorbim. (...) Dar e important ca în momentul unei decizii pozitive pentru moţiunea de cenzură cu celeritate PNL să-şi definească strategia şi să aibă un dialog constructiv cu toate partidele din Opoziţie", a adăugat deputatul UDMR.

El a menţionat, în context, că "PSD trebuie să tragă câteva concluzii serioase, după perioada acestui an de zile, şi să-şi asume anumite eşecuri şi anumite elemente care au definit în sens negativ colaborarea parlamentară".

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Citește și...
Radu Miruță, replică pentru Grindeanu după afirmația că nu se mai dă niciun kilometru de autostradă în circulație. Ce a spus

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, i-a transmis preşedintelui PSD, Sorin Grindeanu, un răspuns după afirmaţia acestuia privind autostrăzile.

De ce contestă AUR contractele de 6 miliarde de euro cu Rheinmetall. Petrișor Peiu cere explicații Guvernului

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, acuză vineri coaliţia PSD-PNL-USR-UDMR că direcţionează fără licitaţie contracte în valoare de aproximativ 6 miliarde de euro către compania germană Rheinmetall.

Legea salarizării. Dragoș Pîslaru: Sindicatele au cerut 20 de miliarde de lei în plus, dar pragul este 12 miliarde

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, au discutat vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

Recomandări
Legea salarizării. Dragoș Pîslaru: Sindicatele au cerut 20 de miliarde de lei în plus, dar pragul este 12 miliarde

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, au discutat vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

ANM a prelungit avertizarea de caniculă. Codul galben a fost extins la 13 județe și București | HARTĂ

Canicula se extinde în România și aduce temperaturi de până la 37 de grade în următoarele zile. ANM avertizează și asupra furtunilor puternice în mai multe regiuni ale țării.

Clanul Buricea avea bani ascunși în ziduri și o colecție de mașini de lux. Averea confiscată valorează peste 680.000 de euro

Procurorii DIICOT au confiscat de la clanul Buricea din Brăila 12 autoturisme în valoare de o jumătate de milion de euro, trei ambarcaţiuni, bijuterii, o armă, peste 30 de săbii, dar şi 80.000 de euro, o parte din bani fiind găsiţi ascunşi în zidărie.