Iohannis: „PSD a produs cea mai păguboasă, dezastruoasă guvernare de la Revoluție încoace"

Iohannis
Pro TV

Președintele Klaus Iohannis a declarat, sâmbătă, la Constanța, că  „PSD a produs cea mai păguboasă, cea mai dezastruoasă guvernare de la Revoluție încoace".

Principalele declarații ale președintelui Klaus Iohannis:

- PNL este acum, prin votul românilor din 26 mai, cel mai important partid din România. Este o recunoaștere, dar în același timp o imensă responsabilitate, iar voi trebuie să fiți pregătiți pentru a vă ridica la nivelul așteptărilor românilor.

- Mă aflu aici pentru că PNL înțelege acest lucru și înțelege nevoia unui nou început pentru România.

Citește și
Nicusor Dan
De Crăciun, locuitorii din Ileni, județul Brașov, s-au trezit cu un oaspete surpriză: președintele Nicușor Dan

- Ați câștigat alegerile și vă felicit pentru asta. Ați ajuns la acest rezultat pentru că ați propus o echipă foarte bună și ați dat oamenilor semnalul că pot avea încredere în voi.

- În ultimii ani, România a fost condusă de o guvernare care i-a compromis viitorul, care a săpat adânc la temelia democrației. PSD a produs cea mai păguboasă, cea mai dezastruoasă guvernare de la Revoluție încoace. Rușine!

 - Instituții importante au fost private de fonduri importante pentru funcționarea acestora.

- Pe 26 mai a fost un punct de cotitură. Votul a arătat că românii îi sancționează pe pesediști. Au arătat că acordă incredere celor care i-au apărat de guvernarea toxică, aceștia fiind voi și cu mine.

- Însă, să nu ne facem iluzii. PSD rămâne un pericol pentru România, lupta nu este nici pe departe încheiată. Această luptă va fi câștigată când guvernarea va fi preluată de oameni cu viziune democratică.

- PSD a pierdut majoritatea în parlament, dar li-i frică. Am fost nevoit de trei ori să refuz remanierea cerută cu obrăznicie.

- Avem obligația să învingem decisiv acest adversar. Știm care sunt pașii de urmat, avem soluții.

- Începem drumul către alegerile prezidențiale și sunt convins de un lucru: prezidențiale, locale și parlamentare, le câștigăm împreună. Nu va fi o luptă ușoară, dar cred în voi și în capacitatea voastră de a-i convinge pe români să ne dea votul lor de încredere.

- Pentru mine, lupta aceasta nu este pentru un nou mandat. Ci este o luptă pentru șansa de a clădi împreună ce nu s-a putut clădi din cauza acestui război cu PSD.

- Viitorul nu înseamnă doar bătălia cu PSD. Eu vreau să construim România normală, România puternică, adică un stat funcțional cu instituții puternice puse în slujba cetățeanului. Și, dragii mei, mă bazez pe voi ca să le transformăm pe toate acestea în realitate.

- Proiectul României normale este un efort colectiv, iar PNL va fi motorul acestei viitoare construcții. Iar alături de noi vor veni acele partide democratice care sunt capabile să pună interesul public mai presus de cel personal.

- Trebuie să fiți pregătiți să intrați la guvernare în orice moment și să fiți conștienți de așteptările pe care le au oamenii de la voi.
Oamenii care sunt dispuși să muncească pentru români sunteți voi.

- Știu ce este de făcut, iar pirmul pas este îndepăratarea acestei Guvernări nocive, PSD-iste. Repararea răului făcut de PSD, în justiție, în administrație, trebuie pornită cât mai rapid.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
De Crăciun, locuitorii din Ileni, județul Brașov, s-au trezit cu un oaspete surpriză: președintele Nicușor Dan
De Crăciun, locuitorii din Ileni, județul Brașov, s-au trezit cu un oaspete surpriză: președintele Nicușor Dan

Locuitorii din Ileni, județul Brașov, s-au trezit cu un oaspete surpriză. Președintele Nicușor Dan, s-a întors de Crăciun în locul în care a copilărit.

La doar o zi după ce a preluat funcția, noul ministru al Economiei îi avertizează pe șefii companiilor de stat
La doar o zi după ce a preluat funcția, noul ministru al Economiei îi avertizează pe șefii companiilor de stat

Companiile de stat trebuie să funcţioneze pe bază de performanţă de sus până jos, declară la RFI noul ministru al Economiei, Irineu Darău. Reprezentantul USR precizează că va stabili criterii clare de performanţă în minister.

„Reforma” de la Parlament: Deputații și-au votat singuri un buget cu 12% mai mare pentru anul viitor
„Reforma” de la Parlament: Deputații și-au votat singuri un buget cu 12% mai mare pentru anul viitor

Deputații au votat marţi în plen bugetul Camerei Deputaţilor pe anul 2026. USR a anunţat că a votat împotriva bugetului, considerând nejustificată creşterea sumelor alocate pentru anumite cheltuieli.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.