Jocuri de culise pentru prezidențiale. ”Naivii” din PNL își dau mâna cu PSD pentru ”abatorul electoral” de pe 8 decembrie

×
Publicitate

După ce au stabilit calendarul alegerilor prezidențiale, partidele aflate la guvernare își promit acum susținere reciprocă dacă numai unul dintre candidații lor va intra în turul doi.  

Discuțiile se poartă în condițiile în care este vehiculată candidatura lui Mircea Geoană ca independent, cotat cu șanse mari de câștig. Analiștii sunt însă de părere că liberalii au fost naivi atunci când au acceptat datele alegerilor.

După ce au stabilit că între 24 noiembrie și 8 decembrie vom merge la vot în fiecare duminică, trei săptămâni la rând, partidele aflate la guvernare fac planuri și pentru pasul doi.

Liberalii au venit cu ideea susținerii de către ambele formațiuni a candidatului PNL sau PSD care va ajunge în turul doi. Iar formațiunea care nu va avea președintele va desemna premierul în noul guvern.

Nicolae Ciucă, președinte PNL: Se poate discuta despre o abordare similară pentru guvernarea din 2025.
Reporter: Este deschis PNL să-l susțină pe Marcel Ciolacu pentru turul doi?
Nicolae Ciucă: Să ajungem acolo”.

Dacă ne uităm la rezultatele de la locale, social-democrații intră cu prima șansa în viitoarele alegeri. Doar că liderul PSD vrea să își conserve poziția de premier. Însă cei din jurul lui Marcel Ciolacu susțin răspicat că șeful partidului este automat și candidatul la prezidențiale.

Independentul Mircea Geoană, cotat de sondaje printre favoriți 

Sorin Grindeanu, prim-vicepreședinte PSD: ”Cel care e situat cel mai bine în sondaje și în încredere și ca intenție de vot dintre membrii PSD e Marcel Ciolacu. E și normal. E prim-ministru, e președintele partidului, e pe primul loc, asta îl face ca favorit”.

Paul Stănescu, secretar general PSD: ”Ce-mi doresc eu de la PSD, îmi doresc ca candidatul să fie un membru PSD”.

Calculele făcute de coaliție sunt încurcate de zvonurile potrivit cărora și fostul lider PSD, Mircea Geoană, ar urma să își anunțe candidatura pentru Palatul Cotroceni. Sunt sondaje care îl plasează pe secretar generalul adjunct al NATO printre favoriți.

Cristian Pîrvulescu, analist politic: ”Dacă Mircea Geoană nu intră în turul doi datorită unor accidente de parcurs, tandemul e posibil. Dar Mircea Geoană e în momentul de față un jucător de care trebuie să se țină seamă. Cred că e foarte multă naivitate strategică la PNL sau poate că au informații că dl Geoană va fi destabilizat puternic în lunile următoare și atunci nu va mai fi un candidat de turul doi. Într-o asemenea ipoteză într-adevăr nu ar avea probleme. Dar dacă Geoană rămâne, atunci PNL nu poate să aibă candidat de turul doi. Sunt convins că dl Ciolacu are capacitatea de a se opune tenorului din partid care vor să-l trimită la abatorul electoral din 8 decembrie pentru că, fără sprijinul PNL, și chiar dacă l-ar avea, nu este deloc sigur că va câștiga”.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Rezultate contradictorii în sondajele pentru alegerile prezidențiale. Geoană conduce în sondajul INSCOP și Ciolacu în CURS

Chiar dacă nu au fost desemnați toți candidații pentru alegerile prezidențiale, firmele de sondaje au început să facă măsurători.

Alegeri prezidenţiale - primul tur pe 24 noiembrie, al doilea pe 8 decembrie. Alegerile parlamentare vor fi pe 1 decembrie

După îndelungi negocieri și atacuri, Coaliția de Guvernare a ajuns la o variantă finală pentru alegerile prezidențiale și parlamentare.

Dominic Fritz a depus dosarul pentru dobândirea cetăţeniei române. "De mult mă simt unul de-al vostru"

Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, a anunţat, joi, că a depus dosarul pentru dobândirea cetăţeniei române.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.