Iohannis: Cu referendumul am lasat-o mai usor, pentru ca societatea s-a exprimat prin proteste, dar nu am anulat intentia

Klaus Iohannis - inquam

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, marti, ca nu a abandonat ideea referendumului privind justitia, dar a "lasat-o mai usor" momentan, avand in vedere ca societatea s-a exprimat deja clar prin protestele din ultima perioada.

"Referendumul, am lasat-o mai incet, pentru ca societatea s-a exprimat foarte, foarte clar prin protestele care au avut loc si care au loc in continuare. Este evident ca societatea isi doreste eliminarea coruptiei, isi doreste persoane integre pe functiile publice, dar nu am anulat intentia, doar in acest moment consider ca lucrurile trebuie sa se linisteasca un pic", a spus presedintele. Klaus Iohannis a declansat in 24 ianuarie procedura pentru organizarea unui referendum pe justitie. In 13 februarie, Parlamentul a adoptat avizul in legatura cu referendumul.

n 14 februarie, presedintele declara ca va anunta "in zilele urmatoare" data la care va fi organizat referendumul pe justitie, precum si intrebarea de pe buletinul de vot. Legea nu stabileste un termen pana la care presedintele trebuie sa convoace referendumul.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Iohannis:
Iohannis: "Atacurile la adresa procurorilor si judecatorilor au crescut". Ce a declarat despre gratierea coruptilor

Nu doar coruptia ameninta stabilitatea sociala, ci si violenta in familie sau infractiunile impotriva mediului inconjurator.

Surse: Presedintele Klaus Iohannis a renuntat, temporar, la organizarea unui referendum pe tema justitiei
Surse: Presedintele Klaus Iohannis a renuntat, temporar, la organizarea unui referendum pe tema justitiei

Presedintele Klaus Iohannis renunta temporar la referendumul pentru justitie, au declarat pentru Stirile ProTv surse din Administratia Prezidentiala.

Iohannis, Grindeanu si Dragnea la bilantul MApN:
Iohannis, Grindeanu si Dragnea la bilantul MApN: "Un stat capata credibilitate internationala daca are o armata puternica"

Presedintele Klaus Iohannis, premierul Sorin Grindeanu si presedintele Camerei Deputatilor Liviu Dragnea au participat  la autoevaluarea activitatii Ministerului Apararii Nationale pe anul 2016.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.