Iliescu nu-l vrea ministru al justitiei pe Selegean

Ion Iliescu

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a apreciat, joi seara, ca ministrul justitiei trebuie sa fie o persoana cu notorietate si autoritate profesionala.


Iliescu a declarat ca a detine aceasta functie la 32 de ani - cat are Mihai Selegean - "este totusi cam devreme".

Cine este Mihai Selegean?

Bursa zvonurilor a circulat in decursul saptamnii despre viitorul ministru al justitiei. Daca acum o zi, Ioan Stanomir, Iulia Motoc sau Corneliu Barsan erau in carti, se pare ca fotoliul de ministru le-a fost suflat de fostul director al Institutului National al Magistraturii, Mihai Selegean.

El are 33 de ani, si a lucrat in Ministerul Justitiei, unde a avut un conflict cu fostul ministru, Tudor Chiuariu. Selegean detine un masterat la Universitatea Central Europeana din Budapesta.

Citește și
Adriean Videanu
Hocus-BOCus! Si au aparut 19 ministri!

Conform lui Iliescu, ar trebui sa se mearga pe aceasta functie cu cineva care are mai multa greutate.
Membrii Biroului Permanent National (BPN) al PSD s-au reunit, joi seara, la Senat, pentru a fi informati asupra discutiilor avute de presedintele Mircea Geoana, in cursul dupa-amiezii, cu liderul PDL Emil Boc, una dintre temele de interes fiind nominalizarea pentru portofoliul Justitiei.

Surse din PSD au declarat ca liderii PSD si PDL, Mircea Geoana si Emil Boc, au avut o discutie pe tema nominalizarii pentru portofoliul Justitiei.

Ulterior acestei discutii, Mircea Geoana a convocat membrii BPN, pentru a-i informa asupra celor discutate.

Sursele citate sustin ca PDL a inaintat in discutie varianta Mihai Selegean, fost director al Institutului National al Magistraturii, pentru postul de ministru al Justitiei, insa acesta nu ar fi agreat de PSD, fiind considerat un apropiat al Monicai Macovei.

Aceleasi surse au aratat ca PSD a avansat in contrapartida alte nume, printre care cele ale profesorilor si judecatorilor Buta si Deleanu.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Emil Boc: Oricine are sansa sa fie ministru
Emil Boc: Oricine are sansa sa fie ministru

Premierul desemnat, presedintele PDL, Emil Boc a declarat inaintea sedintei Biroului Permanent, ca membrii conducerii partidului vor evolua optiunile pentru ministere, dupa care vor vota fiecare candidat in parte.

Hocus-BOCus! Si au aparut 19 ministri!
Hocus-BOCus! Si au aparut 19 ministri!

PD-L si PSD s-au hotarat astazi cine ii va reprezenta in Guvern. Atat social-democratii, cat si democrat-liberalii vor conduce cate noua ministere.

CV-ul la control! Afla cine sunt boBOCii!
CV-ul la control! Afla cine sunt boBOCii!

Daca sunteti curiosi sa aflati ce studii au si cu ce s-au ocupat ministrii nominalizati ai PD-L, acum le puteti citi CV-urile. Partidul Democrat Liberal a finalzat astazi lista celor noua ministri care vor face parte din noul guvern.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.