Guvernul a schimbat prefecţii din peste 20 de judeţe. Lista celor vizați

×
Publicitate

Guvernul a aprobat, în şedinţa de marţi, schimbarea din funcţie a prefecţilor din mai multe judeţe, a anunţat, miercuri, şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă.

"Au fost propuse şi adoptate mai multe hotărâri ale Guvernului privind eliberarea din funcţie a unor prefecţi şi subprefecţi şi numirea altor persoane în această calitate", a declarat Dancă, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, transmite Agerpres.

Guvernul a decis schimbarea prefecţilor de Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Brăila, Buzău, Cluj, Constanţa, Covasna, Galaţi, Giurgiu, Hunedoara, Iaşi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Satu-Mare, Sibiu, Teleorman, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Bucureşti, Ialomiţa - constatare încetare de drept a raportului de serviciu.

S-a decis schimbarea subprefecţilor din Alba, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Dolj, Gorj, Giurgiu, Iaşi, Suceava, Teleorman, Timiş, Vaslui.

Executivul a aprobat numirea următorilor prefecţi: Nicolae Albu (Alba), Stoian Gheorghe (Arad), Alexandru-Liviu Miroşeanu (Bacău), Stelian-Nechita Dolha (Bistriţa-Năsăud), Alexandru-Valentin Colbu (Botoşani), Ioan-Gabriel Avramescu (Galaţi), Aneta Matei (Giurgiu), Vasilică Potecă (Hunedoara), Marian Grigoraş (Iaşi), Lazăr George (Neamţ), Liviu Dumitraşcu (Teleorman), Mircea Gologan (Vaslui ), Gheorghiţa Berbece (Vrancea).

Ca subprefecţi au fost numiţi Liliana Oneş - Timiş şi Rareş Macrea - Sibiu.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele pentru susținerea în Parlament. De câte voturi are nevoie

Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obţinerii susţinerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe urmează să-l propună.

O nouă regulă privind amenzile s-ar putea aplica, dacă legea va fi votată: ”O şmecherie pe care şpăgarii adesea o fac”

Adresa de domiciliu a contravenientului ar putea fi eliminată din procesele-verbale de constatare a unei contravenţii, dacă proiectul de lege care a fost inițiat va fi adoptat în Parlament.

MAE, reacție oficială după prezența unui europarlamentar român la forumul lui Vladimir Putin: ”Câteva excepții jenante”

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, duminică, un mesaj în care critică prezența ”unor cetățeni europeni” alături de oficiali ruși și oameni de afaceri ”sub regim de sancțiuni europene”, la forumul organizat sub patronajul lui Vladimir Putin.

Recomandări
Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele pentru susținerea în Parlament. De câte voturi are nevoie

Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obţinerii susţinerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe urmează să-l propună.

Șeful armatei americane, desființat de europeni după discursul de la Ziua Z: ”Prostie grotescă și aroganță ridicolă”

Șeful armatei americane, Pete Hegseth, este de o ”prostie grotescă și aroganță ridicolă” în discursul său de Ziua Z, în care a comparat debarcarea trupelor aliate în Normandia, în Al Doilea Război Mondial, cu ”invazia” migranților, scrie presa europeană.

Haos după ploile torențiale în mai multe județe. Viiturile au blocat accesul în zeci de gospodării. „Mi se pare ireal”

Furtunile de vară din ultimele ore au provocat inundații puternice în mai multe județe. Viiturile s-au năpustit în zeci de gospodării și au blocat circulația pe mai multe porțiuni de drum.