Când vor primi cei 800 de lei de la guvern pensionari din România cu venit sub 2.574 lei. Prima tranșă vine înainte de Paște

×
Publicitate

Două milioane și jumătate de vârstnici care au pensia mai mică de 2.574 de lei vor primi un ajutor de 800 de lei în două tranșe. Prima va veni înainte de Paște, iar a doua până la Crăciun.

Ajutorul va fi încasat odată cu pensia, pe cardul bancar sau va fi adus de poștaș.

Ajutorul financiar va fi acordat în două tranșe, a decis Guvernul.

Înainte de sărbătorile pascale vor primi pensionarii acest ajutor financiar. Vorbim despre o primă tranșă de 400 de lei pe care o vor încasa odată cu pensia, așadar începând cu prima săptămână din aprilie.

A doua tranșă tot de 400 de lei va fi distribuită în decembrie. Nu toți pensionarii vor primi acest ajutor - de pildă, cei care au reședința în străinătate sunt excluși.

Guvernul a stabilit și un prag de venituri pentru pensionarii beneficiari.

Marcel Ciolacu, prim-ministru: „Am finalizat legislația necesară pentru a acorda ajutorul financiar de 800 de lei pentru cei 2,5 milioane de pensionari cu venituri de până la 2.574 de lei.”

Practic, pragul stabilit este salariul minim pe economie. Consiliul Economic și Social a propus ca ajutorul pentru pensionari să fie acordat unui număr mai mare de beneficiari, până la pragul de 2.806 lei, cât este pensia medie pe luna ianuarie. Guvernul a răspuns însă că nu sunt fonduri suficiente.

Potrivit datelor de la Casa de Pensii, sunt 4,5 milioane de pensionari acum, dintre care 2 milioane au venituri peste pragul stabilit pentru acordarea ajutorului și nu vor primi nimic în plus.

Suma de 800 de lei nu va fi luată în considerare la calculul veniturilor în funcție de care se stabilește compensarea cu 90% a medicamentelor, nici la cel al ajutorului social. Nu va fi luată în calcul nici la acordarea de bilete de tratament balnear.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
CCR respinge o nouă contestaţie privind candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale

Curtea Constituţională a României a respins, joi, cu unanimitate de voturi, o nouă contestaţie formulată împotriva înregistrării candidaturii lui Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale din luna mai.

Lasconi anunță că USR nu va intra niciodată la guvernare cu Marcel Ciolacu premier. ”Să dea nişte explicaţii pe la procurori”

Preşedinta USR, Elena Lasconi, a declarat joi că USR nu va intra niciodată într-un guvern condus de Marcel Ciolacu, iar după alegerile prezidenţiale cel mai potrivit prim-ministru ar fi preşedintele interimar Ilie Bolojan.

Ajutorul de 800 de lei pentru pensionarii cu venituri mici a fost aprobat de Guvern. Banii vor veni în două tranșe

Ajutorul Guvernului pentru pensionarii cu venituri mici a fost aprobat în ședința de guvern de joi. Sunt 800 de lei acordați în două tranșe egale, plătite în aprilie și decembrie.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.