Ecaterina Andronescu a fost demisă de Viorica Dăncilă

62004336
Agerpres

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a fost demis de premierul Viorica Dăncilă, după o serie de declarații controversate făcute la un post de televiziune.

Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a afirmat joi seară, într-o emisiune TV, că ea a „învăţat de acasă să nu se urce cu străini în maşină”, referindu-se la cazul Alexandrei, fata de 15 ani răpită şi sechestrată după ce a plecat spre municipiul Caracal cu o maşină „la ocazie”.

Pentru acest lucru, Dăncilă anunță că a demis-o și că îl propune interimar pe Daniel Breaz, actualul ministru al Culturii.

Am decis să o demit astăzi pe doamna Ecaterina Andronescu din funcția de Ministru al Educației pentru declarațiile profund greșite făcute recent în cadrul unei emisiuni televizate.

Sunt afirmații care arată lipsă de înțelegere – punctual, a cazului de la Caracal și, în general, a modului în care trebuie să ne protejăm copiii de răpiri, agresiuni, abuz și trafic de persoane - din partea doamnei Andronescu. Este o atitudine lipsită de responsabilitate, care nu reflectă poziția Guvernului și care nu îmi doresc să devină asimilată cu Executivul pe care îl conduc.

Orice astfel de derapaj din partea membrilor Guvernului va fi, de acum înainte, sancționat în același mod. La fel cum voi denunța public orice acțiune sau declarație din partea oponenților politici, dacă vor încerca să profite electoral pe seama durerii pricinuite de ceea ce s-a întâmplat în Caracal.

Pentru preluarea interimatului la Ministerul Educației îl voi propune pe domnul Valer-Daniel Breaz, actualul ministru al Culturii”, este anunțul făcut de Viorica Dăncilă.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Mircea Abrudean: Am convocat o nouă sesiune extraordinară a Senatului, în perioada 4-6 august. Proiectele de pe agendă

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat miercuri seară convocarea unei noi sesiuni extraordinare a Senatului, care se va desfășura în perioada 4-6 august.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Grindeanu cere demisia lui Pîslaru și îl acuză de deplasări „fictive” la Bruxelles pe bani publici: „Un kind reminder scurt”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, i-a cerut demisia ministrului interimar Dragoș Pîslaru, pe care îl acuză că a folosit bani publici pentru deplasări „fictive” la Bruxelles și că a beneficiat de o locuință RA-APPS

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.