Lupta pentru sefia PSD. Dragnea anunta ca, daca va candida, va face echipa cu Sebastian Ghita

×
Publicitate

Convinsi ca Victor Ponta va ajunge presedintele tarii, social-democratii incep lupta pentru sefia partidului. Liviu Dragnea a anuntat primul ca il intereseaza functia.

"PSD nu va ramane pe mana vreunui combinator", a spus miercuri Dragnea. Anuntul a fost facut, desi premierul a avertizat in mai multe randuri ca cine se bate pe mostenirea lasata de el inainte de a afla rezultatul alegerilor risca sa fie exclus din partid.

Inca din luna iulie, de cand Victor Ponta a anuntat ca va candida la sefia tarii, discutiile despre succesorul lui s-au purtat inclusiv in jurul lui Liviu Dragnea. Miercuri, presedintele executiv al PSD le-a transmis membrilor de partid ca il intereseaza postul si va face echipa cu deputatul Sebastian Ghita, care ieri s-a autosuspendat pentru ca si-a criticat colegii.

Liviu Dragnea, presedinte executiv PSD: "Dupa ce Victor Ponta va ajunge presedinte, partidul nu va ramane la mana niciunui combinator. Ii asigur ca acest partid nu va deveni un partid bizantin. Daca ma voi hotari sa candidez, voi face echipa cu Sebastian Ghita".

In lupta pentru sefia PSD a fost pana marti si Dan Sova. Dar senatorul s-a autosuspendat din partid, dupa ce procurorii DNA au surprins discutii dintre el si Viorel Hrebenciuc pe tema succesorului lui Ponta.

Potrivit unor surse din PSD, Hrebenciuc si-ar fi folosit influenta pentru a-l promova la varful PSD si pe Valeriu Zgonea. Liderul deputatilor spune ca nu il intereseaza deocamdata postul.

Valeriu Zgonea: "Cand candidezi la o functie, nu toti te iubesc. Cred ca nici in bloc la dumneavoastra nu va iubesc toti."

In ciuda tuturor acestor discutii, presedintele PSD a spus clar ca lupta pentru "mostenirea" sa este subiect inchis pana dupa turul doi al alegerilor prezidentiale.

Victor Ponta: "Orice fel de coleg care isi da cu parerea in public trebuie sanctionat, trebuie sa fie ordine."

Victor Ponta nu a comentat anuntul lui Liviu Dragnea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Elena Udrea anunta ca Traian Basescu se inscrie in PMP pe 22 decembrie

Presedintele Traian Basescu se va inscrie in PMP pe 22 decembrie, a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, presedintele PMP, Elena Udrea.

Vicepresedintele american, Joe Biden, l-a sunat pe Victor Ponta. Ce au discutat cei doi la telefon

Victor Ponta a avut, marti, o discutie telefonica cu vice-presedintele Statelor Unite ale Americii, Joe Biden, la initiativa acestuia, privind parteneriatul strategic si securitatea internationala, inclusiv situatia din Afganistan.

Ce facea Klaus Iohannis in timp ce liderii PSD discutau ce decizii vor lua dupa cazul Sova-Hrebenciuc

Presedintele PNL, Klaus Iohannis, a parcurs marti dupa-amiaza distanta de la partid la Parlament pe bicicleta, intr-un eveniment de campanie, alaturi de tineri si parlamentari ai ACL, militand pentru ”deschiderea oraselor pentru biciclisti”.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.