Document PSD: Traian Basescu este un dictator paranoic, sustinut de o gasca de impostori

61391591

"Regimul Basescu" e un sistem bazat pe o propaganda tipica legionarilor si metode de persecutie ale comunistilor din anii '50, cu un "dictator paranoic", se arata intr-un document al PSD.

In acesta se mai arata ca Romania are nevoie de un viitor sef de stat care sa fie arbitru, pacificator, unificator, potrivit Mediafax.

"Regimul Traian Basescu este un sistem bazat pe o propaganda tipica legionarilor si metode de persecutie ale comunistilor din anii '50! Cu un «dictator» paranoic, sustinut de o gasca de impostori si adulatori dependenti de bani si functii publice", se mentioneaza in documentul discutat in sedinta de luni a BPN al PSD.

Potrivit documentului citat, PSD isi propune sa darame "caramida cu caramida" ce a ramas din "regimul politic Traian Basescu".

"In 2014, se incheie 10 ani de distrugere a Romaniei, de minciuna, dezbinare, saracie, izolare internationala si persecutie sistematica a adversarilor politici. (...) Singurul adversar ireconciliabil al acestui regim a fost mereu PSD (...)", se arata in documentul citat.

Documentul are o sectiune separata intitulata ". "Romania are nevoie de un presedinte opus modelului Traian Basescu, un arbitru si nu jucator, un pacificator si nu un razboinic, un unificator si nu un dezbinator, un presedinte total opus modelului Basescu", se mentioneaza in document.

Potrivit sursei citate, viitorul presedintele nu trebuie "sa mai foloseasca frica si santajul pentru a-si impune deciziile" si nu trebuie "sa-si mai foloseasca functia pentru a-si imbogati familia, a-si rasplati slugile incompetente cu functii de consilieri si a construi partide nedemocratice pentru favorite si favoriti".

De asemenea, viitorul sef de stat nu trebuie "sa mai puna mereu povara crizelor pe umerii romanilor in timp ce camarila sa continua sa se imbuibe din bani publici", dar nici sa "mai foloseasca banii si functiile publice pentru stimularea si rasplata adulatorilor sai oficiali din media".

"Romania are nevoie de un presedinte care sa ne reprezinte cu demnitate in Europa si in lume, nu ca un arendas gata sa-si chinuie si abuzeze taranii de pe mosie doar ca sa intre in gratiile stapanului, sa aprecieze si respecte simbolurile si valorile noastre nationale si sa ne uneasca la greu si la bine, sa fie capabil de dialog si toleranta fata de cei care au alte opinii sau obiective decat el insusi", se mai arata in documentul citat.

Potrivit sursei citate, pentru "obiectivul national" de a-l inlocui pe Traian Basescu la Presedintia Romaniei, PSD isi propunse sa colaboreze "onest" cu toate partidele democratice din tara, in special cu aliatii sai, UNPR, PC si PNL.

"USL s-a format ca adversar natural al regimului Basescu si trebuie sa nu abandoneze acest obiectiv. Grupul minoritatilor nationale, UDMR, PPDD si chiar PDL trebuie sa fie parteneri in acest proiect national. Cu totii s-au saturat de Traian Basescu, de modul abuziv in care actioneaza, de santajele sale cu dosare si de linsajul mediatic la care isi supune adversarii", se mai arata in documentul citat.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Nicușor Dan acuză PNL că și-a schimbat brusc poziția, după ce la Cotroceni a afirmat că ausține un Guvern minoritar PSD

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat marţi, în legătură cu afirmaţiile sale că PNL şi-a schimbat poziţia privind susținerea unui Guvern, că, în cadrul negocierilor de la Cotroceni, PNL a transmis explicit faptul că va susţine un Guvern minoritar PSD.

Ce a răspuns președintele Nicușor Dan, întrebat dacă ia în calcul declanșarea procedurii organizării alegerilor anticipate

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat, marți, într-o conferință de presă, dacă ia în calcul posibilitatea declanșării alegerilor anticipate, în cazul în care criza politică nu va fi rezolvată în următoarea perioadă.

Bolojan anunță că Parlamentul a aprobat un nou pachet de legi pentru PNRR. „România evită penalizări de 2,7 miliarde de euro”

Premierul interimar Ilie Bolojan anunţă, marţi, că Parlamentul a aprobat un pachet important de legi necesare pentru îndeplinirea jaloanelor asumate de România prin PNRR.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate mai devreme. 79% dintre elevi au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.