Dobre (PNL): Boc sa-si bage mintile in cap, el este subordonatul lui Geoana

60458649

Deputatul PNL Mures Ciprian Dobre a declarat ca premierul Emil Boc "a luat-o razna" cu declaratiile despre schimbarea din functia de presedinte al Senatului a lui Mircea Geoana.

"Cred ca Emil Boc trebuie sa-si bage mintile in cap, cred ca este de notorietate ca el conduce cel mai slab Guvern din Romania, cel mai slab din Europa, potrivit rezultatelor guvernarii. Emil Boc cred ca ar trebui sa nici nu mai iasa in lume, d-apoi sa vorbeasca despre alte persoane. Mircea Geoana isi exercita functia de presedinte al Senatului, asa cum zice Constitutia. Iar Emil Boc nu este chemat sa explice Constitutia, ci sa o aplice si atat. Iar la fisa postului, din Constitutie, a primului-ministru, nu scrie nicaieri ca trebuie sa-l certe pe presedintele Senatului. Poate este invers" , a declarat deputatul.

"Parlamentul are ca a doua functie, prevazuta de Constitutie, controlul Guvernului. Deci Emil Boc, premierul, este subordonatul Senatului, care e condus de Mircea Geoana. Deci deocamdata cred ca domnul Boc este putin obosit", a mai completat Ciprian Dobre, informeaza Mediafax.

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Citește și...
Ilie Bolojan exclude demisia: Plecarea mea de la Palatul Victoria nu ar rezolva problemele României

Premierul interimar Ilie Bolojan spune că nu demisionează din funcţie, adăugând că o eventuală plecare de la Palatul Victoria nu va rezolva problemele cu care se confruntă România.

România și India vor să își dubleze schimburile economice până în 2030. Nicușor Dan: „Avem o mare oportunitate”

Mai multe documente privind relaţia dintre România şi India în domeniile educaţiei şi ştiinţei au fost semnate, joi, la Palatul Cotroceni, în timpul vizitei făcute preşedinta Droupadi Murmu.

Răspunsul lui Ilie Bolojan pentru sindicaliștii nemulțumiți: Nu va scădea niciun venit și vor fi oferite compensații

Legea salarizării pierde încă un partener de dialog. După boicotul anunțat de Sanitas și cele trei mari federații din Educație au refuzat să participe la consultările organizate de Ministerul Muncii.

Recomandări
O dronă a fost doborâtă de un pilot de F-16 în județul Buzău. Precizările MApN: „Nu putem spune că aparține unui stat”

România a doborât pentru prima dată o dronă care a intrat pe teritoriul național. Un pilot român, de pe o aeronavă de luptă F16, a tras asupra aparatului de zbor, deasupra județului Buzău. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan. 

Ce tip de dronă ar fi fost doborâtă în Buzău de un F-16 românesc. Detaliul raportat de piloți după ce au deschis focul

O dronă militară a fost doborâtă, joi, în sudul județului Buzău, de către un F-16 al Forțelor Aeriene Române. MApN a precizat ce au raportat piloții în privința țintei.

România nu este cea mai coruptă țară din UE. Nu prinde nici măcar top 3 în clasamentul Rule of Law Index

România nu se află în top 3 în Europa în clasamentul european privind absența corupției în sectorul public, potrivit ediției 2025 a Rule of Law Index, realizat de World Justice Project (WJP), ci ocupă locul patru.