Dăncilă: Dacă ALDE era la guvernare fără PSD, eu nu votam moțiunea. E dezamăgitor

62059350
Inquam Photos/ Octav Ganea

Preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, a declarat, vineri, că este „dezamăgitor” faptul că liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a spus că va vota o moţiune de cenzură împotriva Guvernului.

Dăncilă a precizat că ea nu ar fi votat o moţiune dacă ALDE ar fi fost la guvernare, fără PSD, notează Agerpres.

Întrebată în legătură cu afirmaţia lui Călin Popescu Tăriceanu că va vota moţiunea de cenzură împotriva Guvernului, Dăncilă a spus: „Întrebaţi-l dumneavoastră. Pentru mine este dezamăgitor. Eu vreau să vă spun un lucru: dacă ALDE ar fi fost la guvernare acum, fără PSD, eu nu aş fi votat o moţiune împotriva ALDE, pentru că doi ani şi jumătate am mers pe acelaşi drum”.

„Cred eu că poate au fost şi lucruri bune şi lucruri mai puţin bune, ni le-am asumat cu toţii. Nu cred că acest lucru este un lucru constructiv. Este opinia domniei sale, eu îi respect opinia, eu vă spun că nu aş fi făcut acest lucru”, a adăugat Dăncilă.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Proiect de lege: Șoferii nu vor mai fi amendați dacă nu prezintă fizic polițistului permisul sau talonul mașinii

Deputatul USR Alexandru Dimitriu propune, printr-un proiect de lege depus în Parlament, ca şoferii să nu mai fie amendaţi dacă nu prezintă fizic permisul şi talonul maşinii.

Recomandări
S&P menține ratingul României, dar vede stagnare economică și presiuni pe deficit. Reacția Finanțelor

S&P Global Ratings a confirmat ratingurile României la 'BBB minus/A-3', perspectiva asociată fiind una 'negativă'; Ministerul Finanțelor transmite că anunțul arată încrederea agențiilor în capacitatea autorităților de a continua consolidarea fiscală.

Cât va costa plinul după reducerea accizei la motorină. Expert: Guvernul încearcă să rezolve problema de alaltăieri

Guvernul a adoptat vineri reducerea accizei pentru motorină. Prețul final va scădea astfel cu 36 de bani pe litru, începând de marți, 7 aprilie 2026.

Simulare BAC 2026. Mii de elevi sunt nepregătiți cu două luni înainte de examen. Peste 40% dintre ei nu ar promova

Sunt note mai mari la română și la proba obligatorie față de anul trecut, dar mai mici la disciplina la alegere la simularea examenului de bacalaureat. La această testare au participat peste 110.000 de liceeni.