CTP: Dacă USR iese de la guvernare, un gest comparabil în josnicie cu ce a făcut Constantinescu

62094433
Pro TV

Cristian Tudor Popescu este de părere că, dacă negocierile din cadrul coaliției de guvernare vor eșua, iar USR-PLUS va ieși de la guvernare, gestul lor ar fi unul ”josnic și meschin”.

 

 

Gazetarul a declarat într-un interviu la Europa FM, difuzat și de PRO TV PLUS, că o astfel de eventuală decizie ar fi comparabilă cu cea a fostului președinte al României, Emil Constantinescu, în 2000, când nu avrut să mai candideze pentru un nou mandat, iar PSD a câștigat alegerile.

Cum te duci cu așa ceva la rupere? Când vii cu astfel de plesniri de cărți pe față, asta înseamnă rupere. Dacă USR iese de la guvernare acum, este, după părerea mea, un gest comparabil în josnicie, meschinărie, cu ce a făcut Emil Constantinescu în 2000, când a dat bir cu fugiții și nu a mai vrut să candideze la prezidențiale. Dacă acum face asta USR PLUS, e echivalent cu ce a făcut atunci Emil Constantinescu, cu consecințe care pot fi asemănătoare. Avem un partid care se nutrește cu rămășițele pământești ale lui Corneliu Vadim Tudor.” - a spus Cristian Tudor Popescu.

Gazetarul mai este de părere că Vlad Voiculescu a reușit să atragă de partea sa oameni care refuză să mai gândească rațional.

A reușit să-și creeze genul acesta de suporteri, care refuză să mai gândească rațional, în legătură cu faptele, în legătură cu declarațiile, în legătură cu tot ce se întâmplă, care au convingeri, care au au credință în domnul Voiculescu. E un lucru greu, când e vorba de a manipula masele, să ai adepți. (…) Poate să-i utilizeze pe acești oameni și în scopuri mai înalte, de pildă să candideze la președinție. Cu oamenii ăștia pe care a reușit să îi apropie, eu cred că ministru al Sănătății e prea puțin pentru domnul Voiculescu.” - a mai afirmat CTP.

Interviul integral cu Cristian Tudor Popescu poate fi urmărit pe PRO TV PLUS. 

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.