Ciolacu: Soluţia unui guvern minoritar este o greşeală foarte mare

Marcel Ciolacu
Agerpres

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri că soluţia unui guvern minoritar este o "greşeală foarte mare", iar social-democraţii nu pot susţine aşa ceva.

"România în acest moment este la cea mai mare răscruce după cel de-al Doilea Război Mondial. Dacă nu înţelegem nici măcar acum cu ce avem de-a face şi care sunt aşteptările românilor de la noi, înseamnă că facem politică degeaba. Mai mult decât a făcut până acum PSD nu putem face. Am avut o deschidere totală să discutăm şi cele 10 măsuri, şi programul de guvernare pe o perioadă scurtă, am avut deschiderea să venim şi cu un guvern de tehnocraţi ca pe urmă să ne întoarcem la popor, la alegeri anticipate. Nu ştiu ce au hotărât liberalii şi nici nu mă interesează în mod deosebit, în schimb PSD rămâne consecvent şi consideră că soluţia unui guvern minoritar este o greşeală foarte mare şi noi nu putem susţine aşa ceva. Când ai de-a face cu patru crize, economică, sanitară, socială, politică, nu poţi trece prin aceste crize cu un guvern minoritar. Îţi trebuie un guvern stabil, cu o majoritate în Parlament", a spus Ciolacu, la sediul central al PSD.

El a adăugat că nu a fost luată o decizie finală în forurile de conducere ale PSD cu privire la susţinerea sau nu a unui Guvern minoritar, dar va recomanda colegilor săi să nu voteze un astfel de Cabinet.

Întrebat dacă soluţia de ieşire din criză ar fi intrarea PSD la guvernare, Ciolacu a spus: "Era şi acest lucru o soluţie, nu am exclus nicio soluţie în afară de aceasta, cu guvern minoritar".

Ciolacu a spus că o altă soluţie ar fi organizarea de alegeri anticipate în primăvară.

Citește și
Irineu Darău
La doar o zi după ce a preluat funcția, noul ministru al Economiei îi avertizează pe șefii companiilor de stat

"Întoarcerea la popor nu este nicio ruşine şi nicio catastrofă. (...) În acest moment sunt şanse mari să se ajungă la anticipate. (...) Când nu se mai poate rezolva o criză se merge la anticipate, te întorci la popor şi se dă votul", a afirmat liderul PSD.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Criză politică. Ciolacu: ”Am discuţii în continuare cu domnul prim ministru desemnat”
Criză politică. Ciolacu: ”Am discuţii în continuare cu domnul prim ministru desemnat”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi că liderii politici au "întins" deja prea mult răbdarea românilor şi este cazul să fie luată o decizie în privinţa crizei politice.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.