Cine este "ofiterul acoperit" care ar vrea sa preia PSD. Acuzatiile lui Ponta la adresa unui vicepresedinte al partidului

61707217

O postare a lui Victor Ponta referitoare la partidul pe care l-a condus pana de curand a starnit reactii aprinse.

Dupa condamnarea definitiva presedintelui PSD Liviu Dragnea la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul "Referendumul", Victor Ponta, predecesorul sau in fruntea partidului, a scris pe pagina sa de Facebook: „Ca sa raspund tuturor celor care ma intreaba: cred ca Liviu Dragnea NU trebuie sa isi dea demisia din functia de Presedinte al PSD! Trebuie sa tina Partidul unit, sa castige alegerile locale si parlamentare si sa fereasca PSD de toti "ofiterii" acoperiti sau descoperiti care vor sa il preia! Clar?”.

Ulterior, Ponta a facut o precizare privind identitatea „ofiterilor. „Update - pt ca am vazut interpretarile din presa vreau sa precizez ca atunci cand am scris de "ofiterii" care vor sa preia puterea in PSD NU ma refeream la Valeriu Zgonea - ci la un vicepresedinte PSD, fost ministru in Guvern (daca va fi nevoie le voi spune colegilor mei despre cine este vorba)!”, a scris fostul premier.

Potrivit news.ro, Rovana Plumb, Nicolae Banicioiu, Ioan Vulpescu, Mihai Tudose, Ecaterina Andronescu si Doina Pana sunt vicepresedinti PSD care au fost si ministri. Dintre ei, singurul care a avut o legatura cu serviciile este Mihai Tudose, fost ministru al Economiei (foto jos).

Mihai Tudose, ministrul Economiei

Tudose a urmat cursurile Colegiului Superior de Securitate Nationala, aflat in subordinea Serviciului Roman de Informatii, iar ulterior a devenit doctor al Academiei Nationale de Informatii a SRI si cadru didactic al acestei institutii. La fel ca lui Ponta, si lui Tudose i s-au adus acuzatii de plagiat in legatura cu teza de doctorat.

In replica, Tudose a declarat pentru news.ro: ”Nu sunt ofiter acoperit si nu-mi doresc sa preiau puterea in partid. Sunt deja putin iritat de acest lucru. (...) Daca are ceva de spus, sa o spuna cu subiect si predicat: cine, cum. Sa o dovedeasca. E avocat. Stie despre ce vorbeste. Asa cum si el a fost acuzat de asa ceva. (...) Sa spuna: «Uite, e Popescu sau Rovana sau nu stiu cine. Uite astia sunt, doi, trei», dar sa spuna cu subiect si predicat. Exista instrumente legale, dar fa-i si proba, ca daca doar spui asa
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Traian Basescu a explicat de ce nu intra in cursa pentru Primaria Capitalei. Candidatul surpriza al PMP: Robert Turcescu

Robert Turcescu este candidatul PMP la primaria Capitalei. Anuntul a fost facut chiar de catre fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu.

Ministrul Muncii a anuntat cand ar putea fi adoptata noua ordonanta privind salariile bugetarilor. Negocieri la Guvern

Guvernul a inceput negocierile cu sindicatele privind salariile bugetarilor.

"Romania a primit un miliard de euro de la UE, dar banii zac in conturi". Atac la adresa ministrului Fondurilor Europene

Fostul ministru al Fondurilor europene, senatorul PSD Eugen Teodorovici, a lansat, vineri, un atac dur la adresa actualului ministru al Fondurilor Europene, Carmen Aura Raducu.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.