Carmen Dan, chemată la Parlament să dea explicaţii privind scandalul jandarmilor călare

61924642
Inquam

Ministrul de Interne a fost convocat marţi la la Comisia de apărare din Senat.

 

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a fost invitată marţi la Comisia de apărare din Senat pentru a explica acţiunile Jandarmeriei la protestele de stradă.

Invitaţia a fost transmisă în urmă cu o săptămână de preşedintele Comisiei de apărare din Senat, liberalul Iulian Dumitrescu. El a explicat că a convenit cu Carmen Dan data audierii, în funcţie de agenda acesteia.

"Am convenit împreună să ne vedem aici, la comisie, pentru tema pentru care am invitat-o şi anume de ce (...) am văzut jandarmi călare la mitingul de duminică", declara, în urmă cu o săptămână, Iulian Dumitrescu.

Biroul Executiv al PNL a luat, lunea trecută, decizia de a convoca la Parlament ministrul de Interne pe tema intervenţiei jandarmilor la protestele din Capitală.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Scenariul în care PSD ar fi primit din nou în Guvernul Bolojan: „Nu noi suntem agresorul, dar nu suntem nici proştii lor”

Ciprian Ciucu a explicat că dacă PSD va renunţa la ideea ieşirii de la guvernare continuarea guvernării este posibilă doar cu un nou protocol al coaliţiei, „cu termene asumate şi cu responsabilităţi clare”. 

Au început consultările la Cotroceni. Nicușor Dan se întâlnește cu liderii coaliției, după ce PSD a declanșat criza politică

Preşedintele Nicuşor Dan a început la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan. Primi care au fost primiți au fost reprezentanții PSD.

Ilie Bolojan pregătește primele mutări în Guvern, după ieșirea PSD. După USR, continuă discuțiile cu UDMR și minorități

Premierul Ilie Bolojan va avea, miercuri, consultări cu UDMR şi grupul minorităţilor naţionale, după ce a discutat marţi cu USR, pentru a asigura susţinerea şi funcţionarea Guvernului.

Recomandări
Au început consultările la Cotroceni. Nicușor Dan se întâlnește cu liderii coaliției, după ce PSD a declanșat criza politică

Preşedintele Nicuşor Dan a început la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan. Primi care au fost primiți au fost reprezentanții PSD.

Droguri vândute în licee. Elevi și de 15 ani erau ademeniți cu reduceri. Strategia traficanților

Poliţiştii şi procurorii DIICOT fac, miercuri, 21 de percheziţii în judeţele Gorj, Mehedinţi şi Timiş, la membrii unei grupări de traficanţi de droguri, care vindeau elevilor de liceu.

Ce a observat managerul Muzeului de Istorie când a primit Coiful de la Coțofenești. „Vom stabili cum va fi restaurat”

Coiful de aur de la Coţofeneşti şi două brăţări de aur, recuperate după furtul spectaculos de anul trecut de la Muzeul Drents din Assen, au fost prezentate, marţi seară, la Muzeul Naţional de Istorie al României.