Antonescu: Trecem in protocolul USL revizuirea Constitutiei si regionalizarea pana la finele anului

60609188

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, la finalul sedintei USL, ca in protocolul Uniunii vor fi mentionate ca obiective politice prioritare revizuirea Constitutiei si regionalizarea pana la sfarsitul acestui an.

Antonescu a precizat ca liderii USL au convenit "completarea, extinderea" protocolului aliantei, mentionand ca acesta "nu se modifica, nimic din prevederile sale nu este anulat sau suspendat".

"E vorba doar de a adauga niste articole destinate unei functionari solide, eficiente si de durata a USL", a afirmat liderul PNL.

El a sustinut ca in primul rand vor fi precizate obiectivele politice prioritare ale USL, respectiv revizuirea Constitutiei, regionalizarea si obiectivele guvernamentale in ceea ce priveste economia si dezvoltarea.

"Aici avem revizuirea Contitutiei intr-un calendar care sa permita adoptarea noii forme a Constitutiei prin referendum pana la sfarsitul acestui an (...) Un al doilea obiectiv politic major pe care incercam sa-l atingem tot pana la sfarsitul acestui an, 2013, este cel privitor la regionalizare si descentralizare. E vorba nu doar de prevederile constitutionale care sa permita implementarea legilor si masurilor administrative privitoare la acest subiect, e vorba de pachetul de legi care sa esaloneze acest proces foarte amplu si foarte important din toate punctele de vedere", a mai declarat Antonescu.

Totodata, el a precizat ca vor fi mentionate in protocolul USL inclusiv obiectivele guvernamentale.

"In fine, mentionarea, asumarea unor obiective economice si de dezvoltare prin intermediul politicilor guvernamentale si evident cu sprijinul legislativ al majoritatii parlamentare, care sunt propritati absolute de guvernare si care tin de marile proiecte de investitii, de dezvoltare, de absortia fondurilor europene care sa se constituie practic in obiectivele principale, prioritare ale guvernarii, ale majoritatii, ale USL", a mai precizat liderul PNL.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Antonescu:Vom avea "Cod de conduita" in USL aplicabil tuturor; Sa stim ce se poate si ce nu se poate

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca la nivelul USL va fi redactat un "Cod de conduita" prin care sa se stabileasca modul de raportare a tuturor partilor membre a Uniunii.

USL: Liste separate la europarlamentare pe program comun al Uniunii, echipa mixta la prezidentiale

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca in protocolul USL va fi prevazuta candidatura pe liste separate la europarlamentare, dar cu un program comun al candidatilor, precum si constituirea unei echipe pentru prezidentiale.

Cristian Preda a fost suspendat timp de 6 luni din PDL. Vasile Blaga: 3 au dorit excluderea sa

La propunerea presedintelui PDL Vasile Blaga, europarlamentarul Cristian Preda a fost suspendat, luni, din partid, pentru o perioada de 6 luni.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.