Angajaţii din serviciile de Ambulanţă vor mai primi un spor de 25%, pe lângă cel de 55%

62161059

Ministru Sănătăţii, Nelu Tătaru a anunţat, vineri seară, în debutul şedinţei de Guvern, că salariaţii din serviciile de Ambulanţă vor primi un spor suplimentar de 25% care se va adăuga celui de 55% pe care-l primesc deja.

”Am avut negocieri cu Sanitas, Solidaritatea, cu sindicatul angajaţilor din Ambulanţă şi au rezultat o serie de concluzii care trebuie transpuse într-un proiect de act normativ. Suntem pregătiţi?”, l-a întrebat, vineri seară, premierul Ludovic Orban pe ministrul Nelu Tătaru, în debutul şedinţei de Guvern.

Tătaru a explicat că sunt pregătite două acte normative.

”Da, suntem pregătiţi. Avem şi o HG şi o OUG. Din discuţiile pe care le-am avut cu Ministerul Finanţelor, am preluat observaţiile, iar acel spor de 25% pe care l-am discutat cu Sindicatul Ambulanţa se va alinia, se va completa cu cel de 55% pe care-l aveau şi vor avea un spor de 80%”, a răspuns Nelu Tătaru.

Acesta a explicat că va fi adoptată şi Strategia privind vaccinarea anti-COVID.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Nicușor Dan anunță că nu se va mai construi pe spațiile verzi din Capitală. "Este o promisiune"

Primarul Capitalei anunță că nu se vor mai face demolări fără avize, în zonele protejate din Capitală, și nici nu se va mai construi pe spațiile verzi.

Videoconferinţă între Orban și Merkel, despre necesitatea intrării României în Schengen

Prim-ministrul Ludovic Orban a avut vineri o convorbire, în format videoconferinţă, cu cancelarul federal al Germaniei, Angela Merkel, context în care a subliniat interesul major al României pentru aprofundarea cooperării româno-germane.

Scandalul numirilor politice în Apele Române. Iohannis reacționează: ”Este inacceptabil”

Președintele Klaus Iohannis a reacționat, vineri, la scandalul mediatic provocat de un reportaj care dezvăluia numirile politice făcute de PNL în filialele companiei Apele Român.e

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.