Zboara si nu il poti vedea! China se lauda cu primul avion invizibil! VIDEO

60465881

Chinezii nu bat deloc pasul pe loc in materie de tehnologie militara si au trecut la nivelul urmator: scot in "lupta" viitorului primul avion de vanatoare invizibil Chengdu J-20 produs de ei.

Aparatul nu poate fi detectat de radare sau senzori cu infrarosu, de aici si denumirea de "invizibil". Primele informatii si imagini cu prototipul aparatului de zbor au fost publicate de un site militar neguvernamental din China.

Imaginile au starnit adevarate controverse atat in China cat si la nivel international. In timp ce unii au vorbit doar despre prelucrari in Photoshop, altii au luat drept adevarate informatiile respective, mai ales ca subiectul a fost preluat si de presa de stat din China.

Se pare ca pozele au fost realizate la Institutul de Design al Avioanelor Chengdu, in sud-vestul Chinei, chiar in momentul in care aparatul se pregatea de un zbor test.

Prima concluzie trasa de specialisti vizeaza dimensiunile avionului, care sunt mai mari decat ale unui aparat de zbor fabricat in America sau Rusia.

Avionul invizibil a fost asemanat cu un Martin F-22 Raptor sau cu Suhoi T-50, dar dimensiunile sale ii aduc un avantaj: poate zbura pe distante mai mari si chiar transporte armament mai puternic. Rivalul unui asemenea aparat de zbor ar putea fi doar avionul american F-22, singurul model care nu poate fi dectat de radar si care este folosit in lume in acest moment.

Rivalul american al avionului Chengdu J-20 produs in China

avion F22

Prototipul primului avion "invizibil" produs in China face dovada ca industria aviatica din aceasta tara incearca sa devina independenta si chiar sa renunte la importuri pe termen lung.

Vezi cum arata primul avion de vanatoare invizibil made in China!

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Reacția biroului lui Netanyahu după ce primarul din New York a vorbit despre arestarea acestuia: „Vrea să distragă atenția”

Biroul lui Benyamin Netanyahu a condamnat, duminică, declaraţiile primarului din New York, Zohran Mamdani, care a menţionat posibilitatea arestării prim-ministrului israelian cu ocazia vizitei acestuia la Adunarea Generală a Naţiunilor Unite.

Haos la New York, înaintea finalei campionatului mondial la fotbal Argentina - Spania, din cauza ploilor torențiale

Ploile torențiale care au provocat inundații rapide au făcut haos la New York și în statul vecin New Jersey.

VIDEO. Momentul în care frații Tate au fost arestați în SUA, la cererea Marii Britanii. Ce acuzații grave li se aduc

Controversații milionari Andrew și Tristan Tate au fost arestați duminică la Miami, în urma unei cereri de extrădare formulate de Marea Britanie.

Recomandări
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.