Vulcanul Kraşeninnikov a erupt după 450 de ani de linişte. E urmarea mega-cutremurului din Kamceatka. S-a format dom de lavă

62564587

Vulcanul Kraşeninnikov din peninsula Kamceatka din Rusia a erupt pentru prima dată în peste 450 de ani, la câteva zile după ce un cutremur puternic a lovit regiunea din Extremul Orient al Rusiei, conform anunţului autorităţilor ruse.

Caracteristicile erupţiei actuale

Vulcanul, care are o înălţime de peste 1.800 de metri, emite o coloană de cenuşă care atinge 6.000 de metri, a anunţat pe Telegram filiala locală a Ministerului rus pentru Situaţii de Urgenţă. „Coloana s-a răspândit spre est, spre Oceanul Pacific", a declarat aceeaşi sursă, precizând că în calea sa nu se aflau zone rezidenţiale sau grupuri turistice.

Potrivit Programului global de vulcanism al Smithsonian Institution, ultima erupţie înregistrată a Kraşeninnikov datează din 1550, făcând ca activitatea actuală să fie cu atât mai remarcabilă.

Observaţiile specialiştilor

„Observăm în prezent o fisură în flanc şi formarea unui dom de lavă, care este însoţită de o activitate puternică a gazelor", a declarat Guirina, şeful echipei de răspuns la erupţiile vulcanice din Kamceatka (KVERT), pentru agenţia rusă de ştiri Ria Novosti.

Contextul geologic al regiunii

Peninsula Kamceatka, unde se află aproximativ treizeci de vulcani activi, este una dintre cele mai active zone seismice de pe planetă, la punctul de întâlnire al plăcilor tectonice Pacific şi nord-americane. Cu toate acestea, acest teritoriu practic nelocuit primeşte turişti care vin să exploreze peisajele sale montane spectaculoase şi parcurile naturale pline de urşi şi somoni.

Activitate seismică intensă în regiune

Erupţia reprezintă cel mai recent semn de activitate geologică intensă în regiune de când cutremurul cu magnitudinea 8,8 produs miercuri în largul Kamceatka a declanşat avertizări de tsunami în Pacific.

Intensitatea fenomenelor geologice din zonă este ilustrată de faptul că miercuri, cel mai înalt vulcan al peninsulei, Kliutcevskoi (4.750 de metri), a erupt de asemenea. Sâmbătă, regiunea a înregistrat mai mult de 65 de cutremure, dintre care 10 au fost resimţite în principalul său oraş, Petropavlosk-Kamceatski, potrivit serviciilor geofizice ruse.

Articol recomandat de sport.ro
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Citește și...
Tensiuni majore SUA–Iran: nave capturate, blocadă navală și ordinul lui Donald Trump de a distruge ambarcațiunile suspecte

Forțele Statelor Unite au urcat la bordul unei nave care transporta petrol iranian în Oceanul Indian. Iar Gardienii Revoluției au difuzat imagini cu capturarea celor două nave comerciale ieri în strâmtoarea Ormuz.

Kremlinul amână decizia: Vladimir Putin nu confirmă participarea la summitul G20 organizat în SUA

O decizie a unei eventuale participări a preşedintelui rus Vladimir Putin la un summit G20 în Statele Unite - prevăzut în decembrie -, la care Rusia a anunţat miercuri că a fost invitat, nu a fost încă luată, anunţă joi preşedinţia rusă, relatează AFP.

Au pariat pe Polymarket că temperatura crește brusc la Paris și au câștigat mii de dolari. Ce au descoperit autoritățile

Agenția meteorologică din Franța a depus o plângere la poliție, suspectând o posibilă manipulare a sistemului său de procesare a datelor. 

Recomandări
Ilie Bolojan: „Am luat act de demisiile miniştrilor susţinuţi de PSD. Vom trimite propunerile preşedintelui”

Ilie Bolojan a susținut joi o conferință de presă, la scurt timp după ce vicepremierul și miniștrii PSD și-au dat demisiile.

Femeile cu afaceri din România vor primi din nou până la 200.000 lei de la stat, după 2 ani de pauză

Programul „Femeia Antreprenor” este reluat după doi ani de blocaj, au anunțat reprezentanții Ministerului Economiei. 

Cum explică ministrul demisionar al Transporturilor că a semnat ordinul de scumpire la metrou cu o zi înaintea demisie. VIDEO

Ministrul demisionar al Transporturilor, Ciprian Șerban, susține că majorarea tarifelor la metrou, aprobată chiar înainte de demisia sa, a fost o decizie asumată de Consiliul de Administrație, în contextul creșterii costurilor la energie.