Unde se va afla cel mai scump obiect din lume. Costa de 18 ori mai mult decat Burj Khalifa, cea mai inalta cladire din lume

61800735

Marea Britanie va construi o noua centrala nucleara, care va deveni "cel mai scump obiect de pe planeta". Constructia va costa de 18 ori mai mult decat Burj Khalifa, cea mai inalta cladire din lume.

Conform Greenpeace, noua centrala nucleara va fi "cel mai scump obiect din lume", constructia urmand sa coste 24 de miliarde de lire sterline, cu 6 miliarde in plus fata de estimarile originale ale companiei franceze care se ocupa de proiect.

Astfel, centrala nucleara va costa de 18 ori mai mult decat a costat, de exemplu, constructia Burj Khalifa, cea mai inalta cladire din lume, scriu cei de la Metro.

Steve Thomas, profesor la Universitatea Greenwich a declarat ca "centralele nucleare sunt cele mai complicate din tot ceea ce facem".

Potrivit Metro, aceasta constructie va fi de cinci ori mai scumpa decat acceleratorul de particule Large Hadron Collider, construit la Centrul Nuclear de Cercetari Nucleare (CERN), realizat pentru a descoperi secretele Universului.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Stare de urgenta in Canada, dupa ce un incendiu de vegetatie a ars din temelii 20% dintr-un oras. De ce se tem autoritatile

Uriasul incendiu care a inghitit o zona intinsa din provincia canadiana Alberta ar putea fi tinut sub control, dupa o saptamana de eforturi.

Alegeri prezidentiale controversate in Filipine. Favoritul la sefia statului a promis ca va ucide mii de criminali

Scrutinul prezidential in Filipine s-a deschis luni pentru a alege un nou sef al statului, controversatul candidat anti-sistem Rodrigo Duterte fiind mare favorit dupa o campanie populista in care a promis sa ucida mii de criminali.

46 de trupuri carbonizate au fost recuperate dupa accidentul din Afganistan. "Sunt foarte arse, trebuie facute teste ADN"

Patruzeci si sase de cadavre carbonizate au fost recuperate dupa accidentul in care au fost implicate, duminica, doua autobuze si un camion-cisterna in provincia Ghazni din centrul Afganistanului, pe soseaua Kabul-Kandahar,

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.