Un român le-a spus judecătorilor britanici că mai are doar un an de trăit, ca să scape de închisoare

61929448

Un român judecat în Marea Britanie pentru agresiune și sechestrare de persoane le-a spus judecătorilor că este bolnav în fază terminală și că mai are doar un an de trăit, ca să scape de închisoare. 

Bărbatul de 34 de ai a fost însă condamnat la 7 ani de închisoare, relatează westerntelegraph.co.uk după ce instanța a stabilit că românul  pentru că și-a atacat concubina și pe cel care credea el că este amantul acesteia.

Vasile M., rezident în Haverfordwest, Swansea, a recunoscut că și-a atacat iubita și pe cel despre care credea el că este amantul acesteia, un bărbat - tot român - care locuia în aceeași casă.

Pe 24 iunie, Vasile a intrat în camera femeii înarmat cu un cuțit și i-a spus că trebuie să îl privească pe presupusul amant pentru ultima dată, întrucât este pe cale să-i omoare pe amândoi.

Apoi i-a bătut pe amândoi, iar pe femeia a tăiat-o cu cuțitul.

Femeia a reușit să fugă la un moment dat, dar agresorul a urmărit-o și a târât-o înapoi în cameră, unde a continuat să o bată.

Conflictul s-a încheiat după ce un alt român a sunat la poliție.

Anchetatorii britanici au descoperit că agresorul a fost condamnat în România pentru tentativă de omor, jaf și furt agravat.

Avocatul acestuia încercat să-l scape de închisoare și a declarat în instanță că Vasile a fost diagnosticat în România cu cancer de colon, iar doctorii i-au spus că mai are 12 luni de trăit și că ar trebui să profite cât mai mult de ele.

Judecătorul a hotărât însă că românul trebuie considerat un infractor periculos, așa cum este definit de lege și a admis o sentință extinsă de șapte ani.

El a spus că bărbatul va sta minim patru ani în spatele gratiilor și nu va fi eliberat până când autoritățile nu va fi considerat nepericulos.

Totuși, el urmează să fie expuzat în România în timpul executării pedepsei și va fi de datoria autorităților de acolo să decidă când va fi eliberat.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
ONU: Omenirea trebuie să-și tripleze eforturile sau va suferi consecințe catastrofale

Lumea face paşi înapoi în lupta împotriva poluării.

Convoi militar rusesc filmat lângă granița cu Ucraina. Poroșenko vorbește de un ”război în toată regula”

Preşedintele Ucrainei acuză Rusia că îşi sporeşte prezenţa armată la graniţa comună şi vorbeşte de ameninţarea unui "război în toată regula".

Trump îl amenință pe Putin cu anularea întâlnirii: ”Nu-mi place această agresiune”

Donald Trump a declarat marţi că, din cauza confruntării maritime a Rusiei cu Ucraina, ar putea anula întâlnirea cu omologul său rus, Vladimir Putin, prevăzută pentru finalul săptămânii în marja summitului G20 din Argentina.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.