Un moldovean a încercat să scoată din Ucraina moaștele a 80 de sfinți. Ce voia să facă cu ele | VIDEO

62338635
youtube.com

Poliția de Frontieră din Ucraina a oprit scoaterea din Ucraina a moaștelor a 80 de sfinți și a altor ustensile bisericești care au fost găsite în mașina unui bărbat din Republia Moldova în timpul unui control.

„Grănicerii au oprit la Tabaky, în Ucraina, un cetățean moldovean, care încerca să treacă granița către țara sa cu un camion care transporta moaștele a 80 de sfinți, precum și alte obiecte religioase”, se arată în comunicatul emis, potrivit zugo.md.

Moaștele urmau să ajungă la o biserică din Vulcănești, potrivit Poliției de Frontieră din Ucraina.

Bărbatul a fost reținut, iar polițiștii au raportat fapta la Serviciul de Securitate al Ucrainei și la Poliția Națională.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Reacția Kremlinului la acuzațiile că Rusia se află în spatele scurgerii de documente ale SUA și NATO

Kremlinul a reacționat la acuzațiile potrivit cărora Moscova s-ar fi aflat în spatele unei scurgeri de documente ale serviciilor secrete americane, privind țări aliate, dar și războiul din Ucraina.

Atac armat în Kentucky. Un bărbat înarmat a ucis patru persoane într-o bancă

Un bărbat înarmat a deschis focul luni dimineaţă într-o bancă din centrul oraşului Louisville, cel mai important din statul american Kentucky (centru), omorând patru persoane şi rănind cel puţin şase, după care a fost ucis de poliţişti.

Joe Biden anunță că vrea să candideze din nou la preşedinţia SUA în 2024

Preşedintele democrat al SUA, Joe Biden, a confirmat luni, într-un interviu televizat, că doreşte să obţină şi al doilea mandat la Casa Albă, dar deocamdată nu este pregătit să-şi anunţe candidatura pentru alegerile din 2024.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.