Un ministru ungar a fost atacat cu oua in timp ce vorbea despre romi intr-o conferinta

61337146

Manifestanti care protestau fata de politica Guvernului ungar cu privire la romi au aruncat cu oua intr-un ministru ungar ce sustinea o conferinta asupra acestui subiect la Universitatea din Zurich, a anuntat politia sambata, relateaza AFP.

Ministrul ungar pentru Resurse Umane Zoltan Balog sustinea vineri seara o conferinta, intitulata "Romii din Ungaria, o problema sau o oportunitate?", in momentul in care aproximativ 30 de persoane au patruns in sala si au inceput sa arunce cu oua in el, a precizat politia pentru agentia elvetiana ATS.

Organizatorii manifestatiei, citati de ATS, au subliniat ca, in cazul in care discursul ministrului este "moderat", programul sau ministerial este marcat de "cultura specifica unui stat politienesc".

Romii, cea mai importanta minoritate din tara, dar si cea mai saraca, sunt victime ale unei discriminari practicate in mod deschis, iar retorica si violenta care ii vizeaza sunt tot mai puternice, au adaugat ei.

O persoana a fost arestata si eliberata in urma unui interogatoriu, iar un politist a fost ranit dupa ce politia a intervenit si a incercat sa ii calmeze pe manifestanti, au precizat fortele de ordine.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
Un ucrainean s-a infiltrat într-un apel Zoom cu recruți ruși și i-a amenințat: „Dacă veniți aici, vă voi ucide”. VIDEO

Un soldat ucrainean a intervenit într-un eveniment de recrutare militară organizat la o universitate din Rusia, spunându-le studenților că ar fi obligat să îi ucidă dacă s-ar înrola în armată.

Imagini din satelit arată că Rusia a construit o bază pentru o nouă generație de drone cu propulsie jet

Rusia a extins lungimea rampelor de lansare la una dintre bazele sale de drone pentru a susține noile aeronave cu reacție pe care le folosește în atacurile asupra Ucrainei, arată imagini din satelit obținute de Business Insider.

Preşedintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i s-a extirpat o leziune la scalp, provocată de expunerea la soare

Președintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, în vârstă de 80 de ani, i-a fost extirpată, la un spital de la Sao Paulo, o leziune la nivelul scalpului, cu câteva luni înaintea alegerilor prezidențiale prevăzute în octombrie, a anunțat medicul său.

Recomandări
LIVE TEXT: Dronă a Rusiei, prăbușită în orașul Galați. MApN anunță că a detectat alte ”fragmente” în județul Tulcea

În Galați, pentru prima dată de la începutul conflictului din țara vecină, fragmente dintr-o dronă militară au căzut într-o gospodărie din oraș, în noaptea de sâmbătă spre duminică. 

A treia zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Carburanţii au ajuns la preţuri record după majorări succesive

Carburanţii s-au scumpit sâmbătă noaptea în toate staţiile de alimentare. Cele mai mari creşteri de preţuri sunt în staţiile Rompetrol, 20 de bani/l la benzină şi 15 bani la motorină, şi în cele MOL, de 20 de bani la diesel şi 13 bani la benzină.

De ce nu a putut fi doborâtă drona rusească ajunsă în Galați. Armata anunță rearanjarea apărării la granița cu Ucraina

Ministrul Apărării a anunțat că Armata analizează rearanjarea sistemelor de apărare ale României de la granița cu Ucraina, după ce o dronă rusească s-a prăbușit în orașul Galați. Drona nu a putut fi doborâtă pentru că zbura la altitudine prea mică.