Un lider Hamas respinge dorinţa lui Trump de a prelua controlul Fâşiei Gaza. „Declaraţiile sunt ridicole şi absurde”

62513449
Getty

Mişcarea islamistă palestiniană Hamas respinge pretenţiile lui Donald Trump de a prelua controlul Fâşiei Gaza drept ”ridicole şi absurde”, relatează Reuters.

”Declaraţiile (preşedintelui american Donald) Trump despre drinţa sa de a controla Fâşia Gaza sunt ridicole şi absurde, iar orice idee de acest fel poate inflama regiunea”, declară Reuters un lider al Hamas, Sami Abu Zuhri.

Noul preşedinte american Donald Trump a declarat marţi, într-o conferinţă de presă comună la Casa Albă, cu premierul israelian Benjamin Netanyahu că vrea ”să facă o treabă bună” în acest teritoriu palestinian distrus de atacuri israeliene după atacul de la 7 octombrie 2023.

”Noi o vom deţine şi vom fi responsabili de demontarea tuturor bombelor periculoase care nu au explodat şi a tuturor armelor”, a declarat miliardarul

Statele Unite vor ”nivela zona şi se vor debarasa de clădirile distruse” pentru a dezvolta economic acest teritoriu, a adăugat el.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Donald Trump, parodiat pe scena unui teatru din Hong Kong în plin război comercial între Washington și Beijing

În timp ce Washingtonul și Beijingul sunt în plin război comercial, pe scena unui teatru din Hong Kong a urcat un actor care a jucat rolul președintelui american.

Un atac cu drone a provocat un incendiu la un depozit de petrol din regiunea Krasnodar din Rusia

Un atac ucrainean cu drone care a avut loc în timpul nopţii de marţi spre miercuri a provocat un incendiu la un depozit de petrol din regiunea Kransodar din sudul Rusiei, a declarat, miercuri dimineaţă, guvernatorul acesteia, citat de Reuters.

Volodimir Zelenski a declarat că este pregătit pentru negocieri directe cu Vladimir Putin în vederea încheierii războiului

Volodimir Zelenski a declarat că este pregătit pentru negocieri directe cu omologul său rus, Vladimir Putin, şi cu alţi lideri pentru a pune capăt războiului lansat de Kremlin în urmă cu aproape trei ani, transmite France Presse.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.