Un important producător de mașini amenință cu închiderea fabricilor în Europa din cauza amenzilor pentru emisiile de CO2

62553317
Shutterstock

Producătorul auto franco-italiano-american Stellantis ar putea închide fabrici din cauza riscului unor amenzi dure din partea UE pentru neîndeplinirea obiectivelor privind emisiile de CO2, a afirmat marți directorul subsidiarei europene.

Producătorii auto europeni trebuie să vândă mai multe vehicule electrice (EV) pentru reducerea emisiilor de CO2 sau riscă amenzi, în contextul eforturilor blocului comunitar de a limita efectele catastrofice ale schimbărilor climatice.

Industria auto a obținut mai mult pentru pentru a se conforma normelor iar amenzile vor ține cont de emisiile din perioada 2025-2027, față de nivelul din 2025 prevăzut inițial.

Obiectivele încă nu pot fi îndeplinite de producătorii auto, iar Stellantis s-ar putea confrunta cu amenzi de până la 2,5 miliarde de euro „în următorii doi-trei ani”, a avertizat Jean-Philippe Imparato. Acesta a explicat că, fără schimbarea semnificativă a reglementărilor până la finalul anului, 'va trebui să luăm decizii dure'.

Stellantis fie va trebui să dubleze vânzările EV, ceea ce este imposibil, fie să reducă producția de mașini pe benzină și motorină, astfel încât să îmbunătățească mixul energetic al flotei sale în favoarea modelelor electrice, susține directorul subsidiarei europene.

Acesta a adăugat: „Am două soluții: fie forțez segmentul EV, fie renunța la vehicule alimentate cu motoare cu combustie internă (ICE). Și, prin urmare, închid fabrici”, posibil uzina Atessa din Italia.

Stellantis are angajați în Europa în mai multe țări: România, Austria, Bulgaria, Franța, Germania, Grecia, Ungaria, Italia, Polonia, Spania, Portugalia, Elveția și Țările de Jos.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un angajat al unei fabrici alimentare a murit după ce a rămas blocat în cuptor

Nicolas Lopez Gomez, în vârstă de 38 de ani, a fost găsit blocat într-un cuptor industrial la fabrica de cereale Gilster Marylee din Perryville joi după-amiază, potrivit Departamentului de Poliție din Perryville.

Politico: Giorgia Meloni vrea mai mulți oameni în închisoare. Ce o împiedică, de fapt

Premierul italian Giorgia Meloni se pregătește să trimită mai mulți oameni la închisoare prin măsurile sale de reprimare a legii și ordinii, însă închisorile din țară nu sunt în stare să primească mai mulți deținuți.

Europa, blocată între inovație și investiții. Deși domină cercetarea, riscă să piardă cursa tehnologică în fața SUA și Chinei

După ce a rămas în urmă în cursa globală pentru inteligența artificială, Bruxelles-ul are șansa de a se afla în fruntea dezvoltării tehnologiilor cuantice, arată o analiză Politico.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.