Un bărbat și-a împins soția bolnavă în mare pentru că „s-a săturat să aibă grijă de ea” | VIDEO

62301590
youtube.com

Un japonez în vârstă de 81 de ani și-a ucis soția bolnavă împingând-o în mare, pentru că „s-a săturat să aibă grijă de ea”. Femeia, o persoană cu dizabilități, avea 79 de ani.

După incident, Hiroshi Fujiwara s-ar fi dus acasă la fiul său cel mare, unde a mărturisit crima. Acesta l-a predat pe bătrân poliției locale. Octogenarul fost arestat pe data de 3 noiembrie 2022, relatează The Jerusalem Post.

El a recunoscut că și-a împins soția în mare, provocând moartea acesteia. Femeia se afla în scaun cu rotile.

Un pescar a descoperit cadavrul victimei plutind în apă și a contactat autoritățile la scurt timp după ce japonezul a fost reținut.

Abuzul asupra bătrânilor în Japonia atinge un nivel record

Incidentul are loc pe fondul unui fenomen îngrijorător în Țara Soarelui Răsare. Abuzurile asupra bătrânilor săvârșite de rude au crescut vertiginos în ultimii ani.

Aproape 70% dintre bătrâni au suferit abuzuri fizice săvârșite de rude, potrivit datelor culese de ministerul japonez al bunăstării.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Serghei Șoigu, de la băile în sânge de cerb cu Putin, la țapul ispășitor pentru eșecul Rusiei în Ucraina GALERIE FOTO

Ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu, este unul dintre cei mai apropiați prieteni ai lui Vladimir Putin și responsabil de campania militară pentru invazia Ucrainei.

Polițist bulgar, împușcat mortal la frontiera cu Turcia. Focurile de armă, trase de pe teritoriul turc

Un poliţist de frontieră bulgar a fost împuşcat mortal luni seara, în apropierea frontierei cu Turcia, a anunţat marţi ministrul de interne Ivan Demergiev, citat de dpa şi AFP.

Alegeri în SUA. S-au deschis primele secţii de vot. De ce merg americanii la urne

Alegerile pentru Congres de la mijlocul mandatului preşedintelui Joe Biden au luat startul marţi, odată cu deschiderea primelor secţii de vot pe coasta de est a SUA.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.