Un avion de vânătoare F-16 al SUA s-a prăbușit în largul coastelor de vest ale Coreei de Sud

62421856
Profimedia

Un avion de vânătoare american F-16, victimă a unei "urgenţe în zbor" în largul coastelor de vest ale Coreei de Sud, s-a prăbuşit miercuri, dar pilotul său a fost salvat, a anunţat armata americană.

"Un F-16 Fighting Falcon s-a confruntat cu o urgenţă în zbor deasupra Mării de Vest (numită şi Marea Galbenă) şi s-a prăbuşit în jurul orelor 08:41", miercuri (23.41 GMT marţi), au raportat forţele americane într-un comunicat.

"Pilotul s-a catapultat fără probleme şi a fost salvat în jurul orelor 09:30. Este conştient şi a fost transportat la o unitate medicală pentru examinare", se mai arată în comunicatul respectiv.

"Suntem foarte recunoscători Republicii Coreea şi tuturor colegilor noştri care au făcut posibilă salvarea rapidă a pilotului nostru", a declarat colonelul Matthew C. Gaetke, care conduce unitatea unde era repartizat avionul.

"Ne vom concentra acum pe căutarea şi recuperarea aparatului", a adăugat el, precizând că la finalul anchetei va fi dezvăluită cauza accidentului.

La solicitarea AFP, paza de coastă sud-coreeană a indicat că avionul s-a prăbuşit în apropierea insulei Mokdeok, în largul coastelor de vest ale ţării.

Acesta este al treilea accident al unui avion de vânătoare american F-16 în Coreea de Sud din mai 2023. De fiecare dată, piloţii au putut fi salvaţi.

Washingtonul, principalul aliat al Seulului, staţionează aproximativ 28.500 de soldaţi în Coreea de Sud pentru a o ajuta să se protejeze de vecinul său din nord, dotat cu arme nucleare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
„Flota fantomă” a Rusiei a exasperat Occidentul. Cum fentează Moscova sancțiuniile Vestului

În pofida cooperării dintre Londra şi aliaţii săi în privinţa sancţiunilor împotriva Rusiei, Moscova îşi înmulţeşte mijloacele de a le ocoli, în special datorită formării unei "flote fantomă de petroliere", arată un raport parlamentar britanic.

The Guardian: Zelenski i-a cerut demisia comandantului armatei ucrainene, care a refuzat să plece

Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, i-a cerut luni demisia comandantului armatei ucrainene Valerii Zalujni, însă generalul a refuzat să demisioneze, alimentând speculaţii cu privire la faptul că va fi dat afară, relatează The Guardian.

Prima regiune ucraineană care a îndepărtat toate monumentele sovietice. ”Nu am cheltuit nici un ban pentru asta”

Liovul a devenit prima regiune a Ucrainei care a înlăturat toate monumentele din epoca sovietică, a anunțat guvernatorul său, scrie Sky News. 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.