Ucraina va „corecta” legea anticorupţie criticată în stradă. Noi proteste au loc la Kiev: „Guvernul este poporul”

62563791

Ucraina va modifica o lege contestată care afectează independența instanțelor anticorupție, după proteste interne și critici din partea aliaților, a anunțat miercuri șeful diplomației ucrainene, Andrii Sîbiga, înaintea votului din Parlament.

Ucraina va ”corecta” p lege care revocă independenţa instanţelor de luptă împotriva corupţiei care a provocat un val de proteste din partea multora dintre aliaţii săi şi manifestaţii în ţară, dă asigurări AFP miercuri, şeful diplomaţiei ucrainene Andrii Sîbiga,cu o zi înaintea unui vot în Parlament, relatează AFP.

Această lege, adoptată la 22 iulie şi apoi promulgată, prevede plasarea Agenţiei Naţionale ucrainene Anticorupţie (NABU) şi a Parchetului Special Anticorupţie (SAP) în subordinea directă a procurorului general, numit la rândul său de către şeful statului.

Denunţată de către societatea civilă şi Uniunea Europeană (UE), legea adoptată a provocat primele manifestaţii de amploare în Ucraina de la începutul invaziei ruse în 2022.

Sute de persoane erau adunate în continuare, miercuri seara, la Kiev.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a propus până la urmă un nou proiect de lege care restabileşte independenţa agenţiilor vizate, pe care aleşii urmează să-l examineze joi.

”Suntem pe cale să corectăm acest lucru”, declară miercuri ministrul de Externe Andrii Sîbiga într-un comentariu transmis AFP, potrivit News.ro.

El declară că se aşteaptă la o adoptare încă de joi şi apreciază că lupta împortriva corupţiei este ”o poziţie de principiu a preşedintelui Zelenski”.

”Ucraina dispune de o societate civilă puternică şi de un tineret activ. Ele şi-au exprimat punctul de vedere. Autorităţile ucrainene le-au auzit vocea şi pe cea a partenerilor noştri”, subliniază Sîbiga.

Ministrul precizează că ”ajustări” au fost necesare în vederea protejării agenţiilor de luptă împotriva corupţiei de jocuri politice, mai ales ”ale Rusiei”.

”Trebuia să se găsească un echilibru între riscuri de securitate şi reformă şi este ceea ce s-a făcut”, apreciază el.

Volodimir Zelenski - care se confruntă cu prima criza politică gravă de la începutul mandatului său, în urmă cu şase ani -, a încercat mai întâi să apere textul, acuzând structurile respective de ineficienţă şi de faptul că se află ”sub influenţa rusă”.

Preşedintele ucrainan a dat asigurări până la urmă, vineri, că i-a ”ascultat” pe manifestanţi.

Manifestație nouă

Noul text de lege, care urmează să fie examinat joi, modifică majoritatea dispoziţiilor care asigură independenţa NABU şi SAP.

El introduce însă verificări suplimentare - şi anume teste regulate cu detectorul de minciuni - ale angajaţilor agenţiei şi parchetului anticorupţie care au acces la informaţii clasificate, în vederea unei excluderi a oricărei ”acţiuni în favoarea” Rusiei, potrivit unui text publicat pe site-ul Parlamentului.

Câteva sute de persoane s-au adunat miercuri seara, la Kiev, în semn de protest, potrivit unor jurnalişti AFP.

Pe o ploaie uşoară, ei au cerut ”să nu se atingă” agenţiile anticorupţie, scandând ”Guvernul este poporul”.

Între manifestanţi, Natalia a declarat AFP că speră ca situaţia să fie ”rectificată”.

Însă ”imaginea (Ucrainei) a suferit”, apreciază această programatoare.

”Va fi aproape imposibil să ne restaurăm reputaţia”, declară îngrijoară Olena, în vârstă de 51 de ani, care lucrează în informatică.

Mai optimist, Pavlo Makeienkov, în vârstă de 32 de ani, consideră că acest lucru nu a cauzat pagube reale imaginii Ucrainei, pentru că ”războiul este mai important ca toate astea”.

NABU şi SAP, înfiinţate în 2015, în urma unor presiuni ale Occidentului, au scos la iveală scandaluri majore de corupţie - inclusiv în cadrul preşedinţiei, Parlamentului şi în rândul judecătorilor -, însă multe dintre ele nu au condus la condamnări în justiţie.

Astfel, dintre cele zece dosare de corupţie împotriva unor oficiali de stat de rang înalt enumeraţi drept cele mai importante dosare de către NABU, doar trei - vizând doi deputaţi şi un judecător - au fost urmate de pedepse cu închisoarea.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Un maior ucrainean a spionat pentru Rusia. A fost arestat sub acuzația de trădare

Un maior din forţele aeriene ucrainene a spionat locaţiile şi planurile de desfăşurare ale mai multor avioane de producţie occidentală în beneficiul Rusiei, a anunţat luni Serviciul de informaţii ucrainean (SBU).

Un nou atac masiv al rușilor asupra Kievului. Dronele și rachetele Moscovei au căzut peste civili. Bilanțul morților

Şase persoane, printre care un copil mic, au fost ucise într-un atac rusesc combinat, cu drone şi rachete, asupra capitalei ucrainene, Kiev, în noaptea de miercuri spre joi.

Un avion F-35 al Marinei SUA s-a prăbuşit în California. Cum s-a salvat pilotul în ultimul moment. VIDEO

Un avion de vânătoare F-35 al Marinei SUA s-a prăbuşit miercuri în centrul Californiei, în apropierea bazei aeriene navale Lemoore, potrivit unui comunicat al Marinei, citat de CNN.  

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.