U.S. Air Force au efectuat cu succes un test cu o armă hipersonică cu lansare aeriană

62394562
StirilePROTV

Forţele aeriene americane (U.S. Air Force) au anunţat marţi că au efectuat cu succes un test cu o armă hipersonică cu lansare aeriană, în Oceanul Pacific, transmite Reuters.

Testul a avut loc duminică, după ce un bombardier B-52 a decolat de la baza de pe insula Guam purtând o armă de răspuns rapid cu lansare aeriană (ARRW), au indicat forţele aeriene într-un comunicat.

Deşi U.S. Air Force a calificat testul drept un succes, nu a dezvăluit viteza cu care a zburat ARRW. La testele trecute, ARRW a zburat cu de cel puţin cinci ori viteza luminii.

Statele Unite nu sunt singurele care dezvoltă arme hipersonice, ale căror viteză şi manevrabilitate le fac dificil de urmărit şi interceptat.

Rusia a lansat rachete hipersonice asupra unor ţinte în Ucraina, iar China a testat arme hipersonice, au afirmat responsabili militari americani.

Ministerul de Externe chinez a negat în octombrie că ar fi întreprins un astfel de test.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Canada urmează să înceteze să mai trimită armament în Israel.„Realitatea de pe teren nu ne mai permite”

Canada urmează să înceteze să mai trimită armament în Israel, anunţă o sursă guvernamentală canadiană, care precizează că Ottawa a exportat doar ”armament neletal” de la începutul Războiului din Fâşia Gaza. relatează AFP.  

Un student a fost convins de prietenul său să își amputeze picioarele pentru a păcăli asiguratorii cu 1,3 milioane dolari

Un student de la o universitate din Taiwan căruia i-au fost amputate picioarele în speranța de a primi o plată de asigurare de 1,3 milioane de dolari a fost arestat sub suspiciunea de fraudă, spun procurorii locali, scrie Business Insider. 

Liderul Hamas acuză Israelul că „sabotează” negocierile cu operaţiunea sa de la spitalul Al-Shifa din Gaza

Liderul Hamas, Ismail Haniyeh, a acuzat marţi Israelul că "sabotează" negocierile în vederea unui armistiţiu în Fâşia Gaza cu operaţiunea sa lansată luni înainte de zorii zilei împotriva spitalului Al-Shifa din Gaza, notează AFP.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității a fost votată. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot, astăzi, Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Momentul în care o dronă cu explozibil descoperită pe plaja Olimp a fost detonată controlat | VIDEO

Un fragment de dronă a fost găsit, miercuri dimineaţă, pe plaja din Olimp. Accesul turiştilor în zonă a fost restricţionat.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.