Turcia: Erdogan depunde jurământul la Ankara pentru un nou mandat de cinci ani

62346851
Getty

Recep Tayyip Erdogan, reales, duminică, preşedinte al Turciei, va depune sâmbătă jurământul la Ankara pentru un nou mandat de cinci ani şi va anunţa în acelaşi timp componenţa guvernului său, scrie AFP.

Pe lângă cei aproximativ douăzeci de şefi de stat, potrivit presei proguvernamentale, prezenţa secretarului general al NATO, Jens Stoltenberg, confirmată de Alianţă, va pune un accent special asupra festivităţilor.

Turcia, care şi-a menţinut veto-ul asupra intrării Suediei în Alianţa Atlantică timp de treisprezece luni, este dorită pentru a accepta să îl ridice până la - sau la - summitul NATO de la Vilnius din iulie.

"Un mesaj clar pentru prietenii noştri suedezi! Respectaţi-vă angajamentele (...) şi luaţi măsuri concrete în lupta împotriva terorismului. Restul va urma", a scris joi seara pe Twitter actualul ministru de externe, Mevlut Cavusoglu.

În pofida unei Constituţii modificate şi a unei noi legi antiteroriste, Ankara continuă să critice Suedia pentru că adăposteşte refugiaţi kurzi, pe care îi califică drept "terorişti".

Turcia, în criză economică

Un alt subiect arzător este lista miniştrilor care va fi anunţată în cursul serii, după festivităţi, şi care ar trebui să dea o idee despre direcţia pe care şeful statului o va lua pentru a redresa economia aflată în criză.

Pentru această sarcină dificilă, numele unui expert recunoscut, Mehmet Simsek, circulă cu insistenţă de câteva zile.

Fost ministru de Finanţe (2009-2015) şi apoi viceprim-ministru însărcinat cu economia (până în 2018), Simsek, în vârstă de 56 de ani, fost economist la Merrill Lynch, ar avea sarcina de a restabili un pic de ortodoxie pentru a restabili încrederea investitorilor.

Pe lângă o inflaţie de peste 40%, încurajată de scăderea constantă a ratelor dobânzilor, moneda naţională era în cădere liberă, la peste 20,88 lire turceşti pentru un dolar vineri (22,5 pentru un euro), în ciuda miliardelor de dolari investite în timpul campaniei pentru a întârzia scufundarea sa, potrivit News.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Prigojin acuză forţele ruse că au încercat să arunce în aer mercenarii Wagner. "O tentativă de flagelare publică"

Şeful mercenarilor Wagner, Evgheni Prigojin, care este în conflict cu conducerea armatei regulate ruse, a escaladat, vineri, disputa acuzând forţele Moscovei că au încercat să-i arunce în aer oamenii.

Explozie și incendiu uriaș, într-o clădire din Roma. Sunt aproape 20 de victime FOTO&VIDEO

O persoană şi-a pierdut viaţa şi alte 15 au fost rănite, între care două sunt în stare gravă, într-un incendiu produs vineri într-o clădire din estul Romei, a anunţat primarul arondismentului, relatează AFP.

 

O tânără de 23 de ani a omorât o persoană „din curiozitate”. Pașii urmați în încercarea de a comite o „crimă perfectă”

O tânără de 23 de ani, pasionată de filme și de cărți bazate pe crime reale, a fost arestată, miercuri, în orașul sud-coreean Busan, după ce a ucis și dezmembrat o femeie, au anunțat autoritățile locale.

Recomandări
Legea integrității, privind averile demnitarilor, din nou în Parlament. USR: Interesele celor cu funcții publice, la vedere

Legea integrității a ajuns din nou în Parlament, după ce Curtea Constituțională (CCR) a admis obiecția de neconstituționalitate privind obligația partenerilor de viață ai demnitarilor de a depune declarații de avere.

Ședință decisivă la Cotroceni, marți, privind legea salarizării. Ce vrea să obțină Nicușor Dan de la partide - Surse

Nicușor Dan a a amânat pentru marți întâlnirea de la Cotroceni cu liderii partidelor fostei coaliții, care ar fi trebuit inițial să aibă loc luni, potrivit unor surse social-democrate.  

Drona intrată în spațiul aerian al României a fost filmată deasupra județului Galați. MApN nu a descoperit urme de impact

Alertă, luni dimineață, în județul Galați, după ce o dronă a fost observată în zona Tecuci – Târgu Bujor.