Trump: ”Cred că vom rezolva problema coronavirusului, cred că va dispărea"

62129115
Getty

Donald Trump, care nu a fost văzut niciodată cu mască în public, a afirmat miercuri că nu ar avea "nicio problemă" să poarte una, reafirmându-şi în acelaşi timp convingerea că "la un moment dat" coronavirusul "va dispărea", scrie AFP.

"Nu aş avea nicio problemă. Dacă aş fi într-o situaţie de proximitate cu oamenii, aş face asta", a declarat el la postul de televiziune Fox Business într-un moment în care mai multe regiuni din Statele Unite înregistrează o creştere spectaculoasă a numărului de cazuri de COVID-19.

"Cea mai mare parte a timpului, nu sunt în această situaţie", a adăugat el, menţionând că toate persoanele cu care s-a întâlnit fuseseră testate înainte.

"Sunt complet de acord cu măştile, cred că măştile sunt un lucru bun", a mai spus Donald Trump, arătându-se însă sceptic în legătură cu ideea de a face obligatorie purtarea acestora la nivel naţional.

"Sunt multe locuri din ţară unde oamenii se află la mare distanţă" unii de alţii, a subliniat el.

"Cred că vom rezolva cu bine problema coronavirusului, cred că la un moment dat oarecum va dispărea", a mai spus Donald Trump. "Sper", a adăugat el.

Întrebat din nou de jurnalistul postului dacă el chiar crede că virsul va dispărea, liderul de la Casa Albă a răspuns afirmativ.

"Da, cred asta. La un moment dat. Şi mai cred că vom avea un vaccin în curând", a insistat el.

În februarie, Donald Trump a făcut afirmaţii similare. "Va dispărea. Într-o zi, ca prin miracol, va dispărea", a spus el atunci.

Numeroşi republicani, printre care influentul lider al majorităţii din Senat, Mitch McConnell, încurajează tot mai activ oamenii să poarte mască.

Dacă vicepreşedintele Mike Pence a purtat mască în mai multe ocazii, în special cu prilejul unei recente vizite în Texas, Donald Trump nu a fost văzut niciodată purtând mască în public, scrie AFP.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Beijing și războiul psihologic: a scris ”China” cu litere care se văd din spațiu pe teritoriul disputat cu India

Autoritățile de la Beijing au devenit cei mai mari troli din lume după ce au scris cu litere gigantice ”China” și au desenat o hartă a țării pe teritoriul pe care și-l dispută cu India.

Americanii au confiscat 13 tone de peruci din păr uman produse în China de uigurii din lagărele de concentrare

Ofițerii vamali și de la protecția frontierei din SUA au reținut un transport de aproape 13 tone de peruci și alte produse fabricate din păr uman suspectate a fi realizate prin muncă forțată a uigurilor din Xinjiang, China.

Țările în care s-au redeschis bordelurile. Autoritățile recomandă prostituatelor să nu stea față în față cu clienții

Bordelurile din Olanda, inclusiv cele ale faimosului cartier roşu din Amsterdam, şi-au redeschis miercuri porţile închise în luna martie din cauza pandemiei COVID-19.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.