Treizeci si doi de muncitori romani au fost descoperiti "in conditii deplorabile" in Portugalia

61426774

Politia portugheza si Autoritatea pentru conditii de munca au identificat 32 de romani care traiesc in "conditii deplorabile" in timp ce muncesc la cules de masline la fermele din districtul Alentejo, a anuntat Portugal News Online.

Pe langa cei 32 de romani, autoritatile au identificat si trei cetateni portughezi. Conform ACT, romanii erau angajati in Spania de catre o firma spaniola pentru "sarcini diverse".

ACT a declarat ca va deschide o ancheta asupra situatiei deoarece "este un caz in care muncitori sunt adusi in Portugalia".

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Grup de criză FMI, AIE și Banca Mondială pentru gestionarea războiului din Orientul Mijlociu. Împrumuturi cu dobândă zero

FMI, Agenția Internațională pentru Energie și Banca Mondială creează un grup de coordonare pentru gestionarea crizei economice și energetice generate de războiul din Orientul Mijlociu.

Președintele Iranului, scrisoare deschisă către „poporul american”. Ce i-a îndemnat pe cetățenii SUA în privința războiului

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a publicat miercuri o scrisoare deschisă adresată „poporului american”, pe fondul conflictului dintre țara sa și Statele Unite.

Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina dacă nu primește sprijin în Iran. Ce s-a întâmplat, „în grabă”

Donald Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina pentru a exercita presiuni asupra aliaților europeni să se alăture unei „coaliții a celor dispuși” în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.