Toyota retrage 110.000 de masini hibrid de pe piata. Vezi de ce

×
Publicitate

Marele productor de masini Toyota a decis sa retraga 110.000 de masini hibrid de pe piata, din motive de siguranta. Problema se gaseste in sistemul electric al modelelor Lexus RX400h si Highlander hibrid.


Vehiculele s-ar putea opri subit din cauza unei erori la sistemul electric, care poate conduce la stingerea unei sigurante, a transmis compania. In prezent se cauta o solutie pentru a obtine piesele necesare pentru a le inlocui pe cele cu probleme.

Cele mai multe retrageri au fost efectuate in SUA, Europa, Japonia, si mai putine in Canada, Australia si Coreea de Sud.

Gigantul nu este la prima actiune de acest fel. In ultimele 18 luni Toyota a retras aproximativ 12 milioane de masini de pe piata.

Analistii sunt de parere ca dezvoltarea mult prea rapida a companiei a condus la fisuri in sistemul de control al calitatii. Toyota a devenit cel mai mare producator de masini din lume, lucru care a dus la marirea capacitatii de productie.

Insa vanzarile in SUA au scazut simtitor in 2010, drept rezultat al neglijentei fata de calitatea productiei.

Problemele companiei au fost adancite de dezastrele naturale din Japonia: cutremur si tsunami. Toyota a intrerupt productia in fabrici, dupa catastrofa.

Este foarte probabil ca Toyota sa piarda titlul de lider mondial in productia de autoturisme, in favoarea General Motors.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
Citește și...
A treia navă atacată de Iran într-o singură zi în strâmtoarea Ormuz. Vasul a suferit avarii

O a treia navă de marfă a fost atacată în timp ce încerca să tranziteze Strâmtoarea Hormuz, a declarat pentru BBC Verify, firma de informații maritime Vanguard.

Conducta Drujba va fi repornită. „Principalul obstacol” pentru împrumutul UE de 90 miliarde euro către Ucraina a căzut

Oleoductul Drujba care furnizează petrol rus Ungariei şi Slovaciei îşi va relua operaţiunile curând, a declarat un oficial ucrainean, lăsând să se întrevadă sfârşitul unei încleştări între Kiev şi Budapesta, relatează AFP.

Două laureate de premii internaționale, printre cei peste 3.600 de arestați în Iran de la declanșarea războiului

Autoritățile iraniene au arestat peste 3.600 de persoane în legătură cu Războiul din Orientul Mijlociu, potrivit organizației nonguvernamentale Iran Human Rights (IHR), cu sediul în Norvegia.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Șeful PSD al CJ Bistrița-Năsăud, audiat la DNA într-un amplu dosar de corupţie. „Mă întorc la lucru”

Procurorii DNA fac, miercuri dimineaţă, 69 de percheziţii la două instituţii publice şi la locuinţele unor persoane, în trei cauze penale privind infracţiuni de corupţie şi spălare de bani, în contextul achiziţiilor unor lucrări de utilitate publică.

A treia navă atacată de Iran într-o singură zi în strâmtoarea Ormuz. Vasul a suferit avarii

O a treia navă de marfă a fost atacată în timp ce încerca să tranziteze Strâmtoarea Hormuz, a declarat pentru BBC Verify, firma de informații maritime Vanguard.