Sute de oi s-au plimbat prin Madrid

×
Publicitate

Oile au înlocuit traficul obişnuit din Madrid, duminică, după ce ciobanii au mânat sute de animale prin capitala Spaniei făcând astfel uz de dreptul lor de a folosi vechile rute de transhumanţă, relatează Reuters.

Începând din 1994, oierii mână anual animalele prin centrul oraşului urmând un traseu ce străbătea odată ţinutul rural, nedezvoltat, către zonele de păşunat pe timp de iarnă din sudul Spaniei.

Ciobanii achită o taxă simbolică în baza unui acord încheiat în anul 1418 cu consiliul local care a stabilit o taxă de 50 maravedis - monede medievale de cupru - pentru fiecare o mie de oi care străbat piaţa Puerta del Sol şi bulevardul Gran Via.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
Citește și...
Țigările vor deveni mai scumpe într-un stat din Europa până în 2030. Un pachet ar putea costa peste 11 euro

Ţigările ar putea deveni semnificativ mai scumpe în Germania, conform planurilor Ministerului de Finanţe de a creşte treptat acciza pe tutun în următorii ani, informează DPA.

Rusia a atacat două nave civile străine în Marea Neagră și îi face proști pe europeni. Moscoviții se plâng de ”ploaia neagră”

Două nave comerciale străine care părăseau porturile ucrainene au fost lovite de drone rusești în Marea Neagră. Unul dintre marinari a fost ucis, iar alți 5 sunt răniți. 

Donald Trump a decorat trei veterani cu Medalia de Onoare şi a glumit că ar fi vrut să şi-o acorde şi lui

Preşedintele Trump a decorat 3 veterani de război cu Medalia de Onoare, cea mai înaltă distincţie pentru serviciul militar.

Recomandări
Final de negocieri cu Comisia Europeană: România păstrează toți banii alocați prin PNRR, peste 20 de miliarde de euro

România a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificările PNRR și va păstra întreaga sumă alocată, de peste 20 de miliarde de euro, a anunțat vineri seara ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru.

Nicușor Dan explică desemnarea lui Veștea: „Niciun partid nu a venit cu o majoritate. Poate scoate țara din criză”

Președintele Nicușor Dan își apără decizia de a-l desemna pe Adrian Veștea pentru funcția de premier și susține că a ales varianta cu cele mai mari șanse de a scoate România din blocajul politic. 

PNL are congres, alegeri și reorganizare internă, în ciuda ”puciului” lui Veștea. Ce urmează pentru liberali: ”Vom fi uniți”

Liberalii s-au reunit vineri într-o ședință a Consiliului Național ca să voteze schimbarea statutului partidului și să convoace un congres extraordinar pentru duminică. Tot atunci se vor organiza noi alegeri.