SUA vor plasa bombardierele nucleare în alertă. Coreea de Nord: ”Trump are febra războiului”

61879663

Măsură demnă de Războiul Rece luată de administrația Donald Trump. Defense One relatează citând surse de la Casa Albă că SUA au dispus plasarea bombardierelor nucleare în alertă permanentă.

Forțele Aeriene Americane vor plasa avioanele militare B-52, care pot lansa bombe nucleare, în alertă permanentă, fiind prima dată după încheierea Războiului Rece când se trece la această măsură, relatează Defense One.

În contextul crizei nord coreene dar și a relațiilor tot mai reci cu Rusia, generalul David Goldfein a relatat că bombardierele nucleare vor fi staționate la baza aeriană Barksdale, în  Louisiana, gată să lovească în 24 de ore de la comandă.

Ordinul de plasare a bombardierelor în alertă permanentă nu a fost dat încă, dar au fost făcute pregătirile pentru a se putea aplica urgent.

Coreea de Nord a comentat măsura spunând ca ”Trump are febra războiului”. Liderul de la Casa Albă a fost numit ”huligan” și ”lunatic” de către oficiali nord coreeni, relatează Daily Mail.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Jurnalistă rusă, înjunghiată în gât în redacţie, a fost operată

O jurnalistă a postului de radio Ecoul Moscovei a fost înjunghiată în gât, chiar în redacţie, luni dimineaţă.

Rețeta pentru libertate a infractorilor români eliberați pe cauțiune

Suspecți de infracțiuni grave în România primesc permisiunea de a părăsi țara. Ajung inclusiv în Marea Britanie, iar scopul este acela de a scăpa de rigorile legii, relatează The Sun.

Primarul Londrei sugerează că ar putea avea loc un al doilea referendum privind Brexitul

Primarul londonez Sadiq Khan a sugerat, luni, că în Marea Britanie ar putea avea loc un al doilea referendum privind ieșirea din UE, în cazul în care Parlamentul respinge înțelegerea la care vor ajunge Guvernul Theresei May și Bruxelles-ul.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.