SUA şi China au ajuns la un acord pentru reducerea deficitului comercial american

acord china sua
AFP

Washingtonul şi Beijingul au convenit să reducă "în mod semnificativ" deficitul comercial al Statelor Unite, au anunţat sâmbătă cele două părţi, într-o declaraţie comună citată de AFP.

"A existat un consens privind luarea de măsuri pentru reducerea în mod semnificativ a deficitului Statelor Unite în schimbul de mărfuri cu China", relevă ambele părţi, care au avut discuţii săptămâna aceasta la Washington.

Casa Albă solicită o reducere de 200 de miliarde de dolari a deficitului american în relaţia comercială cu gigantul asiatic. Anul trecut, Statele Unite au înregistrat un deficit de 375 de miliarde cu Beijingul, potrivit Agerpres.

"Pentru a răspunde cererii crescânde de consum din China şi necesităţii unei dezvoltări economice de înaltă calitate, China va spori considerabil achiziţiile de bunuri şi servicii din Statele Unite. Aceasta va susţine creşterea şi ocuparea forţei de muncă din SUA", adaugă textul difuzat de Casa Albă.

Negociatorii americani şi chinezi au convenit de asemenea asupra "unei creşteri importante" a exporturilor americane în sectorul agricol şi în cel al energiei.

Citește și
avion china
Copilot chinez rănit după ce cabina avionului s-a rupt în timpul zborului

"Statele Unite vor trimite o echipă în China pentru a lucra la detaliile" unui acord, se arată în comunicat, sugerând că delegaţia chineză, sosită la începutul săptămânii, a părăsit Washingtonul.

Cele două state, foarte legate pe plan comercial şi financiar, au început în urmă cu câteva săptămâni negocieri delicate pentru a găsi o rezolvare la conflictul lor comercial, după luni de tensiune, măsuri şi ameninţări cu represalii de ambele părţi, aminteşte AFP.

O delegaţie la nivel înalt, condusă de secretarul american al Trezoreriei, Steven Mnuchin, s-a deplasat la Beijing acum două săptămâni. Mai apoi, o delegaţie chineză, condusă de vicepremierul Liu He, un apropiat al preşedintelui chinez, a continuat în această săptămână negocierile, derulate de această dată la Washington.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Beijingul a trimis o forţă aeriană în zona disputată din Marea Chinei de Sud.
Beijingul a trimis o forţă aeriană în zona disputată din Marea Chinei de Sud. "Pregătire pentru bătălie"

Bombardiere ale forţelor aeriene chineze au aterizat pe insule şi recife din Marea Chinei de Sud, în cadrul unui exerciţiu militar în regiunea disputată, informează sâmbătă Reuters, citând un comunicat militar chinez.

Copilot chinez rănit după ce cabina avionului s-a rupt în timpul zborului
Copilot chinez rănit după ce cabina avionului s-a rupt în timpul zborului

Un Airbus A319 a fost nevoit să efectueze o aterizare de urgenţă luni în China după ce cabina avionului s-a rupt în zbor şi l-a rănit pe copilot, a anunţat Administraţia aviaţiei civile chineze (CAAC), informează France Presse.

Trump vrea să salveze una dintre cele mai mari companii de telecomunicații din China
Trump vrea să salveze una dintre cele mai mari companii de telecomunicații din China

Președintele american Donald Trump a declarat că vrea să ajute la salvarea ZTE, una dintre cele mai mari companii de telecomunicații din China, relatează BBC.

Primul portavion construit în întregime în China, testat pe mare
Primul portavion construit în întregime în China, testat pe mare

A început testarea pe mare a primului portavion construit în întregime în China, semn al performanțelor atinse de industria militară din această țară.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.