SUA saluta proiectul Poloniei de a achizitiona rachete Patriot in valoare de peste 5 miliarde de dolari

61659968

Statele Unite au salutat marti proiectul Poloniei de a achizitiona rachete Patriot americane in valoare de peste cinci miliarde de dolari, in timp ce tensiunile cu Rusia vecina au escaladat in ultimele luni.

"Polonia este un pilon in cadrul NATO si programul de modernizare a sistemului sau de aparare... intareste direct puterea militara a Aliantei", a declarat Marie Harf, purtatoare de cuvant a Departamentului de Stat, intr-un comunicat citat de Agerpres.

In timp ce tensiunile cu Rusia sunt puternice, presedintele polonez Bronislaw Komorowski a anuntat marti ca tara sa negociaza cu SUA cumpararea de rachete sol-aer pentru scutul antiracheta, un contract evaluat la peste cinci miliarde de dolari.

In acest cel mai important contract militar din istoria armatei poloneze, Varsovia a decis in favoarea rachetelor Patriot ale companiei americane Raytheon in detrimentul consortiului european Eurosam.

Negocierile vor incepe in luna mai.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un sofer american a condus kilometri buni cu un barbat pe capota. Era iubitul femeii pe care a adus-o acasa

Un sofer american a ajuns in arest dupa ce a condus prin sapte localitati cu un om pe capota.

Ducesa de Cambridge nu a mai fost vazuta in public de aproape o luna. Cand va naste cel de-al doilea copil

Al doilea copil al printului William si ducesei de Cambridge se lasa in continuare asteptat.

Peste 45.000 de romani au parasit Spania, in 2014, din cauza crizei economice

Peste 45.000 de romani au parasit Spania in 2014, din cauza conditiilor economice dificile.

Recomandări
Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.