Tensiuni SUA - Iran. Mesaj sfidător de la Teheran după ce America a trimis trupe în zonă

62046677
DVIDS

Statele din Golf au aprobat o solicitare a SUA de desfăşurare de trupe americane pe teritoriul lor.

Arabia Saudită şi alte câteva ţări din Golf au căzut de acord în legătură cu o solicitare a SUA de desfăşurare de trupe americane pe teritoriul lor şi în apele Golfului cu scopul de a descuraja potenţiale atacuri iraniene, a relatat sâmbătă cotidianul saudit Asharq Al Awsat, citat de dpa.

Aprobarea pentru desfăşurarea de trupe are la bază acordurile bilaterale între SUA şi ţările din Golf, a scris ziarul saudit, care nu a numit statele în cauză şi a insistat că SUA nu intenţionează să pornească un război cu Iranul.

"Principalul motiv al desfăşurării de trupe americane în ţările din Golf este realizarea de acţiuni comune pentru a descuraja Iranul de la orice fel de încercare de a escalada militar situaţia şi de a ataca statele din Golf sau interesele americane în regiune şi nu pentru a se angaja într-un conflict împotriva" Iranului, a scris ziarul menţionat, citând ceea ce a numit "surse bine informate din regiune".

 

Reacţia Iranului privind un posibil conflict în Golf

 

Ministrul de externe al Iranului, Mohammad Javad Zarif, a declarat sâmbătă că nu crede că un război va izbucni în regiune, deoarece Teheranul nu vrea un conflict şi nicio ţară nu-şi face "iluzia că ar putea înfrunta Iranul", a relatat agenţia de presă publică IRNA, citată de Reuters.

Tensiunile s-au intensificat în ultimele zile, pe fondul unei preocupări crescute cu privire la un posibil conflict între SUA şi Iran. La începutul săptămânii, Statele Unite au retras o parte din personalul său diplomatic de la ambasada americană din Bagdad după o serie de atacuri asupra a patru petroliere în Golf.

Arabia Saudită şi alte ţări din Golf sunt aliate tradiţionale ale SUA, iar Iranul este rivalul regional al Arabiei Saudite, notează dpa. Iranul şi Arabia Saudită sprijină tabere opuse în războaiele din Siria şi Yemen, mai adaugă agenţia de presă germană.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Patru persoane arestate pentru trafic de organe. Ce sume primeau donatorii

Patru persoane, dintre care două femei, suspectate de implicare într-un trafic de organe, au fost arestate în Kosovo, a anunţat vineri poliţia într-un comunicat, relatează AFP.

Vicecancelarul austriac a demisionat, după apariţia unor imagini compromiţătoare

Vicecancelarul austriac Heinz-Christian Strache şi-a anunţat demisia sâmbătă. 

A fost abordată pe stradă de 3 turiști. Lucrul neobișnuit pe care i l-au cerut femeii. FOTO

Christina Boniello se plima pe Times Square, în New York, în momentul în care a văzut trei irlandezi, care au rugat-o să le facă o fotografie.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.