SUA, alarmate cu privire la un satelit rusesc: “Nu știm cu certitudine ce este”

61725466

Statele Unite și-au exprimat îngrijorarea cu privire la lansarea de către Rusia a unui satelit misterios, care prezintă "un comportament anormal".

Guvernul rus a insistat că satelitul are misiunea de a "inspecta aparatele spațiale", însă un oficial american susține că mișcările obiectului pe orbită erau "incompatibile cu ceea ce s-a văzut până acum", scrie The Independent.

"Nu știm cu certitudine ce este și nu există nicio modalitate de a verifica acest lucru", a declarat Yleem Poblete, secretar adjunct al SUA în Departamentul de Stat.

Vorbind la Conferința ONU privind dezarmarea, Yleem Poblete a sugerat că obiectul ar putea fi o armă, o situație pe care a descris-o drept "deranjantă având în vedere modelul recent al comportamentului malign al rușilor".

Un delegat rus la conferința, care a avut loc în Elveția, a explicat faptul că respectivele comentarii sunt nefondate și defăimătoare.

Ministrul de Externe al Kremlinului, Serghei Lavrov, a subliniat importanța prevenirii unei curse înarmate în spațiul cosmic în timpul unei reuniuni a conferinței din februarie.

Însă președintele rus Vladimir Putin a dezvăluit, în luna martie, că Rusia a achiziționat șase "noi sisteme de arme ofensive", inclusiv sistemul laser mobil Peresvet.

"Pentru Statele Unite, aceasta este încă dovada că acțiunile rusești nu coincid cu declarațiile lor", a mai adăugat Poblete.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Irina Shayk, fosta parteneră a lui Cristiano Ronaldo, se iubește cu un star din NBA, cu 11 ani mai tânăr!
FOTO Irina Shayk, fosta parteneră a lui Cristiano Ronaldo, se iubește cu un star din NBA, cu 11 ani mai tânăr!
Citește și...
Elevii din Franța ar putea fi mutați la altă școală din cauza comportamentului părinților. Sindicatele contestă decretul

Un elev din învăţământul primar, gimnazial sau liceal din Franţa, ai cărui părinţi afectează grav funcţionarea normală a unităţii de învăţământ poate fi obligat, de acum înainte, să se transfere la o altă şcoală, potrivit unui decret publicat miercuri. 

Rusia a autorizat participarea la alegerile legislative a singurului partid de opoziţie, care se opune războiului din Ucraina

Comisia Electorală Centrală din Rusia a aprobat participarea partidului de opoziție Iabloko la alegerile legislative din septembrie, însă mai mulți candidați ai formațiunii au fost excluși.

Curtea de Casație din Franța decide soarta prințului Paul al României. Recursul împotriva extrădării a fost analizat

Cea mai înaltă instanță din Franța a analizat miercuri recursul prințului Paul al României împotriva deciziei de extrădare. Acesta încearcă să evite transferul în România, unde a fost condamnat la închisoare pentru trafic de influență.

Recomandări
Camera Deputaților a adoptat Codul Urbanismului. Autorizațiile de construire se vor obține mai rapid, mai puţină birocraţie

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, Codul Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor, un proiect care simplifică procedurile din domeniu și reprezintă un jalon asumat de România prin PNRR.

A doua zi de grevă în spitale. Solidaritatea Sanitară avertizează: Angajații riscă să ajungă victime ale jocului politic

Este a doua zi de grevă generală în spitalele din România. Sunt asigurate în prezent doar urgențele, și o treime din cazurile cronice.

Motivul oficial pentru care PSD a propus plafonarea accizei la carburanți, nu a prețului final la pompă

Bogdan Ivan, fost ministru PSD al Energiei și inițiator al proiectului privind acciza dinamică la carburanți, a explicat de ce o astfel de măsură nu a fost aplicată și asupra prețului final la pompă.