Statele Unite sunt pregătite de ”ultimul pas'” al Coreei de Nord

61911891
Pro TV

Tensiunile dintre SUA și Coreea de Nord au atins cote fără precedent, ca urmare a conflictului tot mai aprins dintre dictatorul de la Pheniain, Kim Jong-un și președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump.

Amenințările și schimbul tot mai dur de replici dintre aceștia a pus pe gânduri întreaga scenă internațională. Directorul CIA, Mike Pompeo, a declarat joi că Statele Unite trebuie să se afle în gardă în permanență și să trateze situația ca și cum Coreea de Nord ar putea ataca în orice moment, potrivit CNN.

Pompeo a susținut într-un forum de securitate că ”trebuie să ne gândim cum trebuie oprit acest ultim pas al nord coreenilor''.

În plus, acesta a adăugat că "Fie că se întâmplă marți sau peste o lună, este nevoie de un efort global pentru a ne asigura că președintele Coreei de Nord, Kim Jong-un nu are capacitatea de a ataca.''

Mike Pompeo se numără printre mai mulți foști oficiali care au semnalat posibilitatea tot mai mare a unui conflict militar împotriva Coreei de Nord, pentru refuzul acesteia de a-și retrage programul nuclear.

Națiunea asiatică a efectuat cel de-al șaselea și cel mai puternic test nuclear în septembrie, susținând că a detonat o bombă miniaturizată cu hidrogen, care ar putea fi montată pe o rachetă.

De asemenea, a lucrat constant la rachete sale, lansând 22 de rachete în timpul a 15 teste din februarie până la jumătatea lunii septembrie.

Chiar dacă alte țări au solicitat prudență, Trump l-a jignit pe liderul nord-coreean, a respins eforturile secretarului de stat Rex Tillerson de a intermedia o soluție diplomatică și a sugerat că este gata în orice moment pentru un conflict militar.

Consilierul lui pentru securitate natională, H.R. McMaster, a declarat că Trump nu va accepta o Coreea de Nord nucleară care amenință Statele Unite, punând administrația într-o ”cursă” pentru a rezolva starea de tensiune tot mai ridicată înaintea izbucnirii atacurilor militare.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Imagini cu haosul de la metroul din Beijing în timpul Congresului Partidului Comunist Chinez

Din cauza Congresului Partidului Comunist Chinez s-au luat măsuri de securitate fără precedent în Beijing. 

Român, fost ”Mister Germania” în urmă cu 20 de ani, acuzat acum de tentativă de omor

Un român, care a fost declarat cel mai frumos bărbat din Germania acum aproape 20 de ani, este din nou ”vedetă”, fiind acuzat de tentativă de omor. Procesul lui este în plină desfășurare.

Neo-nazist lovit cu pumnul în față, dar și îmbrățișat de o persoană de culoare

Un american neo-nazist, care participa la un miting pentru susținerea supremației rasei albe, în Florida, a primit un pumn în față, dar și o îmbrățișare.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.