Secretarul de stat american Antony Blinken, în Europa pentru a susţine Ucraina după alegerea lui Donald Trump

62431753

Secretarul de stat american Antony Blinken se deplasează la Bruxelles pentru întrevederi de urgenţă cu europenii, în încercarea de a accelera ajutorul pentru Ucraina înainte de preluarea mandatului de preşedinte al SUA de către Donald Trump.

 

Blinken se va întâlni miercuri cu oficialităţi NATO şi ale Uniunii Europene ''pentru a discuta despre sprijinul pentru Ucraina în apărarea acesteia contra agresiunii ruse'', a declarat purtătorul său de cuvânt Matthew Miller, transmite marţi AFP.

Vizita lui Antony Blinken la Bruxelles pare o deplasare de urgenţă, pe fondul temerilor Ucrainei şi ale multor ţări europene în legătură cu sprijinul pentru Kiev după realegerea lui Donald Trump drept preşedinte al SUA, la care se adaugă criza politică din Germania.

Fostul preşedinte al SUA din perioada 2017-2021, care va reveni la Casa Albă în 20 ianuarie, a discutat telefonic deja cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, dar şi cu cel rus Vladimir Putin căruia i-a cerut să nu provoace o escaladare în actualul război, potrivit publicaţiei The Washington Post.

Însă Kremlinul a dezminţit că Trump şi Putin ar fi discutat, Moscova calificând informaţia drept o ''pură invenţie''.

În ceea ce-l priveşte pe actualul preşedinte american Joe Biden, acesta doreşte să accelereze livrarea ajutorului militar pentru Ucraina.

Consilierul pentru securitate naţională al Casei Albe, Jake Sullivan, a evocat duminică suma de 6 miliarde de dolari şi a avertizat în legătură cu riscurile unei opriri a sprijinului furnizat Kievului de Statele Unite.

Vizita secretarului de stat american la Bruxelles are loc după un weekend în care atacurile cu drone s-au intensificat în Ucraina şi în regiunea Moscovei şi într-o perioadă când mii de soldaţi nord-coreeni au fost desfăşuraţi în regiunea rusă Kursk, aflată la frontiera cu Ucraina.

Publicaţia americană The New York Times a anunţat că Rusia a desfăşurat 50.000 de soldaţi, inclusiv nord-coreeni, pentru a încerca să alunge trupele ucrainene care controlează de trei luni această parte a regiunii Kursk.

La Bruxelles va veni miercuri şi şeful diplomaţiei ucrainene Andrii Sîbiga, care se va întâlni cu reprezentanţi ai UE şi ai NATO. Discuţiile se vor concentra pe ''consolidarea ajutorului militar pentru Ucraina şi progresele acestei ţări către aderarea sa la UE şi NATO'', potrivit unui comunicat al MAE ucrainean, citat de EFE.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Statele Unite introduc de la 1 februarie taxe vamale pentru produse din Canada, Mexic și China. Valoarea impusă

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a anunţat vineri că taxele vamale anunţate de Donald Trump şi prevăzute de la 1 februarie pentru produsele din Canada, Mexic şi China vor intra în vigoare în acest weekend, relatează AFP.  

Kievul crede că soldaţii nord-coreeni „au fost retraşi” de pe linia frontului din Kursk

Ucraina consideră că trupele nord-coreene desfăşurate în regiunea rusă Kursk „au fost retrase” din cauza pierderilor grele suferite de acestea din partea armatei ucrainene, a declarat vineri pentru AFP un purtător de cuvânt al armatei.

Legenda NBA Dwyane Wade a dezvăluit că a fost diagnosticat cu cancer la rinichi în 2023

Într-un episod al podcastului său, difuzat joi pe YouTube, legendarul Dwyane Wade a dezvăluit că a fost diagnosticat cu cancer la rinichi în 2023.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.