Scene dramatice în parlamentul britanic. Momentul în care se cântă "rușine lui Boris Johnson"

×
Publicitate

Scene dramatice în Camera Comunelor. Parlamentarii britanici au cântat și au strigat "rușine lui Boris Johnson", protestând pentru că, în plină criză în privința Brexit-ului, premierul a suspendat parlamentul pentru următoarele cinci săptămâni.

Însă, înainte, ca parlamentarii să ia vacanță forțată, solicitarea premierului Johnson pentru alegeri anticipate, în octombrie, a fost respinsă. Deja pentru a doua oară.

Urmează cinci săptămâni fără dezbateri şi fără voturi. Parlamentul britanic a fost - oficial - suspendat până pe 14 octombrie, după ce premierului a cerut - şi a obţinut - aşanumita "prorogare" a legislativului.

Jeremy Corbyn: ”Prim-ministrul fuge de supravegherea parlamentului, dar tot pretinde că face progrese.”

Totuşi, noaptea, târziu, s-a încheiat cea mai lungă sesiune a parlamanetului britanic, de la războiul civil şi până azi. În mijlocul unor scene fără precedent în Camera comunelor Unii parlamentari au intonat ostentiv cântece patriotice galeze şi scoţiene.

Mulţi membri ai Camerei Comunelor au afişat mesajul "reduşi la tăcere", strigându-i premierului "să-i fie ruşine!"

Înaintea închiderii sesiunii, Boris Johnson a pierdut luni seară - deja al şasele vot în parlament. Şi i-a fost respinsă, pentru a doua oară, solicitarea de convocare a alegerilor anticipate în octombrie. Au votat pentru demersul premierului peste 290 de parlamentari, un număr insuficient, însă, pentru majoritatea de 2 treimi necesară.

Voturi "pentru" 293, voturi "împotrivă" 46. Voturile "pentru" au câştigat.

Opoziţia a refuzat alegeri anticipate, pentru luna viitoare, insistând să fie implementată întâi legea care blochează un Brexit fără acord cu Uniunea Europeană. Şi a obţinut această lege care a fost promulgată de regină.

Orice ar fi, premierul Johnson continua să susţină cu încăpăţânare ca Regatul Unit va ieşi din Uniunea Europeană, aşa cum este prevăzut, pe 31 octombrie. Şi l-a acuzat pe liderul opoziţiei Jeremy Corbyn că se ascunde de alegători.

Boris Johnson: "Acest guvern nu va mai amâna Brexitul. Nu vom mai accepta că verdictul referendumului să fie sufocat cu încetul de blocaje calculate."

Jeremy Corbyn: "Singurul lucru pe care nu l-a spus premierul e că se va supune legilor acestei ţări. Nu a spus, nu a acceptat trei voturi care au avut loc în acest Parlament."

Tot luni seară, membrii Camerei Comunelor au votat în favoarea unei moțiuni ce obligă guvernul să dea publicității toate documentele privind decizia lui de a suspenda Parlamentul britanic - Boris Johnson a invocat pentru asta necesitatea pregătirii agendei guvernamentale.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Aeroport din Danemarca, evacuat din cauza unui „obiect suspect”

Aeroportul din Aarhus, localitate situată în vestul Danemarcei, a fost parțial evacuat marți, după descoperirea unui „obiect suspect”.

Momentul în care un vas "Greenpeace" e luat cu asalt de trupe comando

La fel ca într-o acțiune a trupelor de comando, militari ai Pazei de Coastă poloneze au luat cu asalt un vas cu pânze al organizației ecologiste "Greenpeace", în largul portului Gdansk.

Michael Schumacher, adus în secret în Paris. În ce stare se află fostul pilot

Fostul pilot de Formula 1, Michael Schumacher, este internat de luni, în spitalul Georges-Pompidou de Paris.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.