Șapte români au furat tractoare de peste 1,6 milioane de euro din Italia. Ce au descoperit anchetatorii la percheziții. FOTO

×
Publicitate

Șapte români au fost arestați de polițiștii din Iași, iar unul este sub control judiciar, după ce ar fi furat mai multe utilaje agricole din Italia.

Aceștia sunt acuzați că sustrăgeau utilaje nesupravegheate video, apoi le întocmeau acte false și le aduceau ilegal în țară. Prejudiciul depășește 1,6 milioane de euro, spun procurorii.

Indivizii cu vârste cuprinse între 34 și 55 de ani ar fi acționat, din iunie anul trecut și până la începutul acestui an, în 4 orașe italiene: Veneția, Brescia, Padova și Milano.

La percheziții, anchetatorii au găsit 29 de utilaje, 39 de mii de euro, 65 de mii de lei și aproape 1.700 de dolari.

Au fost ridicate și 10 arme de vânătoare - dintre care două deținute ilegal - muniție și plăcuțe de înmatriculare false.

Cei 8 suspecți sunt acum cercetați pentru constituirea unui grup infracțional organizat și furt calificat cu consecințe deosebit de grave.

Articol recomandat de sport.ro
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Citește și...
Creştere spectaculoasă a preţului aurului. Ceasurile de lux vintage ajung la topit

Creşterea spectaculoasă a preţului aurului determină tot mai mulţi comercianţi şi proprietari să trimită la topit ceasuri de lux vintage.

Descoperire șocantă în Polonia. Zeci de rămășițe umane au fost găsite în curtea unui medic

O descoperire macabră a fost făcută pe un teren privat dintr-un sat din Polonia. Lucrările de renovare desfășurate pe un au scos la iveală rămășițe a zeci de fetuși.

O turistă a fost salvată cu elicopterul după ce i-a venit rău pe traseul spre Vârful Ciucaș. Avea spasme şi lipotimie

O turistă în vârstă de 55 de ani, aflată pe un traseu spre Vârfu Ciucaş, a fost salvată de pe munte cu elicopterul, după ce i s-a făcut rău.

Recomandări
Eugen Tomac depune astăzi lista Guvernului în Parlament. Ce se întâmplă dacă Executivul nu primește votul de învestitură

Premierul desemnat, Eugen Tomac, urmează să depună duminică, la Parlament, lista cu miniştrii care vor face parte din noul Cabinet şi programul de guvernare.

Dosarul mineriadei din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Donald Trump susține că a convins Iranul să renunțe la arma nucleară. Acordul ar putea fi semnat duminică

Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE.