Rusia se pregătește să riposteze și să adopte sancțiuni împotriva SUA

61947387
Getty

Rusia nu va amâna adoptarea unor măsuri de ripostă la adresa SUA după sancţiunile americane adoptate recent împotriva Moscovei, a anunţat luni Serghei Riabkov, adjunct al ministrului de externe rus, citat de Ria Novosti, transmite Reuters.

Membri importanţi ai Dumei (camera inferioară a parlamentului rus) au declarat că iau în considerare adoptarea unor măsuri legislative care să confere Kremlinului puterea de a interzice sau restricţiona lista produselor importate din SUA.

Riabkov a menţionat că Moscova şi partenerii săi din BRICS (Brazilia, Rusia, India, China şi Africa de Sud) şi G20 analizează ceea ce el a numit ''abuzul din partea Washingtonului'' a statutului dolarului de monedă de rezervă globală.

Oficialul rus a subliniat că, prin sancţiunile impuse Rusiei, Washingtonul a manifestat o agresiune economică deschisă.

La 6 aprilie, Washingtonul a impus sancţiuni substanţiale împotriva oamenilor de afaceri, companiilor şi oficialităţilor guvernamentale din Rusia, afectând aliaţi ai preşedintelui rus Vladimir Putin. Aceasta a fost una dintre cele mai agresive măsuri luate de Washington pentru a pedepsi Rusia pentru presupusa sa implicare în scrutinul prezidenţial din SUA din 2016 şi pentru alte "activităţi maligne".

Drept reacţie, premierul rus Dmitri Medvedev a ordonat guvernului său să elaboreze contramăsuri, calificând drept inacceptabile şi ilegitime noile sancţiuni americane şi a precizat că Rusia îşi rezervă dreptul de a răspunde, potrivit Interfax. Medvedev a mai cerut executivului rus să pună la punct un plan pentru a sprijini entităţile aflate pe lista de sancţiuni a SUA.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
O casă de 3 metri lățime, construită în locul unui garaj, se vinde cu peste 630.000 de euro

O casă „ultra-îngustă” din Londra, puțin mai lată decât un vagon de metrou, a fost scoasă la vânzare pentru aproximativ 637.000 de euro.

Un câine celebru pe TikTok a fost gătit într-un restaurant din China, după ce a fost răpit

Un câine celebru pe rețelele de socializare ar fi fost servit ca fel de mâncare într-un restaurant chinezesc, după ce a fost răpit de la o fermă și sacrificat.

Premierul Belgiei critică ruptura dintre Franța și Germania pe proiectul noului avion de luptă: „Prostie pură”

Premierul Belgiei, Bart De Wever, a criticat dur Franța și Germania pentru eșecul de a ajunge la un acord privind dezvoltarea unui nou avion de luptă european.

Recomandări
Judecătorii acuză un „atac fără precedent la adresa independenței justiției”. CSM a decis să informeze 8 instituții europene

CSM a decis să informeze mai multe instituții internaționale cu privire la ceea ce consideră a fi „un atac grav și fără precedent” la adresa independenței justiției, în contextul proiectului de lege al salarizării unitare.

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Ce se întâmplă cu polițiștii locali care l-au lovit pe șoferul TIR-ului care a provocat haos pe șoselele din Constanța

Șoferul TIR-ului care a lovit aseară un autobuz și opt mașini într-un cartier din Constanța suferise o criză hipoglicemică la volan. Însă polițiștii locali care au intervenit l-au lovit când au încercat să îl dea jos din cabină.