Rusia ar urma sa piarda 32 de miliarde de euro pe an din cauza sanctiunilor occidentale

vladimir putin

Rusia ar urma sa piarda 32 de miliarde de euro pe an din cauza sanctiunilor occidentale si pana la 80 de miliarde de euro din cauza prabusirii cursului petrolului.

Estimarile au fost facute luni de ministrul rus al Finantelor, Anton Siluanov, citat de AFP, potrivit Mediafax.

"Vom inregistra o pierdere de ordinul a 40 de miliarde de dolari (32 de miliarde de euro) pe an din cauza sanctiunilor geopolitice si am putea pierde 90-100 de miliarde de dolari (72-80 de miliarde de euro) din cauza scaderii cu 30 la suta a cursului petrolului", a declarat ministrul rus, citat de agentia de presa Tass.

In replica fata de atitudinea sa privind criza ucraineana, Rusia a fost vizata incepand din primavara de o serie de sanctiuni occidentale fara precedent, care au adus economia sa in pragul recesiunii, provocand in special deprecierea rublei, care a pierdut aproape o treime din valoarea sa in fata euro.

In conditiile in care aproximativ o jumatate din veniturile sale bugetare depind de petrol, economia Rusiei este de asemenea grav afectata de scaderea pretului aurului negru, care a scazut sub 80 de dolari pe baril la Londra saptamana trecuta, pentru prima data dupa patru ani, provocand o unda de soc pe pietele financiare ruse.

Citește și
vladimir putin
Anuntul facut de Vladimir Putin cu privire la candidatura pentru al patrulea mandat la carma tarii: "Da, este posibil"

Implicata intr-un conflict cu Occidentul dupa anexarea peninsulei ucrainene Crimeea in martie, Rusia a inregistrat de atunci retrageri masive de capital, estimate de Banca Centrala la 128 de miliarde de dolari anul acesta.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Vladimir Putin: Rusia nu vrea sa fie izolata. Alte tari care au incercat acest lucru platesc un pret foarte greu
Vladimir Putin: Rusia nu vrea sa fie izolata. Alte tari care au incercat acest lucru platesc un pret foarte greu

Rusia nu vrea sa fie izolata de o noua Cortina de Fier, ceea ce ar fi dezastruos pentru tara, a asigurat presedintele rus, Vladimir Putin, intr-un interviu publicat duminica de agentia Tass, relateaza AFP, citata de Mediafax.

Anuntul facut de Vladimir Putin cu privire la candidatura pentru al patrulea mandat la carma tarii:
Anuntul facut de Vladimir Putin cu privire la candidatura pentru al patrulea mandat la carma tarii: "Da, este posibil"

Presedintele rus, Vladimir Putin, a marturisit intr-un interviu ca ar putea candida pentru un al patrulea mandat prezidential in 2018, ceea ce l-ar mentine la putere pana in 2024, relateaza AFP, potrivit Mediafax.

Analistii economici prevad o criza economica in Rusia.
Analistii economici prevad o criza economica in Rusia. "Dupa ce platesc chiria, nu-mi ramane destul pentru mancare''

"Trebuie sa facem totul pentru a impiedica o revolutie colorata in Rusia", a declarat zilele trecute Vladimir Putin. Aparent, presedintele Rusiei nu are motive se teama de asa ceva, pentru ca se bucura de o popularitate record dupa anexarea Crimeei.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.