Rusia anunță schimbări în doctrina nucleară și dă vina pe Occident. Zakharova: ”Vom avea un răspuns extrem de dureros”

62335615
Shutterstock

Rusia a spus că agenda Washingtonului și „Occidentul colectiv” a forțat țara să-și schimbe doctrina nucleară, scrie Sky News.

Doctrina nucleară existentă, stabilită într-un decret al președintelui Vladimir Putin în 2020, spune că Rusia poate folosi arme nucleare în cazul unui atac nuclear al unui inamic sau al unui atac convențional care amenință existența statului.

Noile revizuiri nu au fost detaliate, dar vin „pe fundalul provocărilor și amenințărilor provocate de țările așa-numitului Occident colectiv”, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Moscova ia în considerare posibilitatea ca Ucraina să folosească arme cu rază lungă de acțiune furnizate de SUA în atacurile sale în adâncurile teritoriului rus, a adăugat el.

Ministerul de Externe al Rusiei a avertizat, de asemenea, Occidentul și Ucraina în această dimineață că Moscova va da un răspuns imediat în cazul unor lovituri la distanță lungă lansate de Ucraina pe teritoriul rus.

Maria Zakharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe al Rusiei, a declarat că răspunsul va fi „extrem de dureros”.

Ea a mai spus că Occidentul „ar trebui să se gândească la riscurile unei escaladări în continuare a conflictului din Ucraina” și că politicienii occidentali pierd legătura cu realitatea.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Putin le-a ordonat oamenilor de știință din Rusia să creeze un medicament împotriva îmbătrânirii

Oamenii de știință din Rusia au primit sarcina de a dezvolta tratamente împotriva procesului natural de îmbătrânire. Preocuparea lui Vladimir Putin pentru această temă nu este întâmplătoare.

Un băiat de 8 ani s-a împușcat mortal în cap cu arma mamei sale, care s-a dus la cumpărături și l-a lăsat singur în mașină

Un băiețel de 8 ani a murit după ce s-a împușcat accidental cu o armă încărcată lăsată în mașină, în timp ce mama lui era la cumpărături.

 

O femeie declarată decedată de echipajul de pe ambulanță s-a "trezit" ulterior în spital unde a decedat ulterior

O bunică care a fost declarată decedată de două ori de paramedici la domiciliul său s-a „trezit” mai târziu la spital, decedând câteva ore mai târziu.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.